- Reklama -spot_img

Céčkomat je hitem na ruzyňském letišti. Recykluje PET lahve

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Rodina pizzomatů, pivomatů nebo automatů na cukrovou vatu má dalšího člena – céčkomat. Zelený projekt, který Čechy nabádá ke třídění odpadu, budí pozornost lidí na Letišti Václava Havla. Za každou PET lahev, kterou v automatu zrecyklují, jim má dát hrst céček. Ne vždy se to však podaří.

Céčkomat, další z řady variací na automaty všeho druhu, se od ostatních liší tím, že jeho smyslem v prvé řadě není zisk. Projekt portálu Samosebou.cz a neziskové společnosti EKO-KOM má lidi motivovat ke třídění PET lahví. Úspěch zaznamenal už loni na festivalu Sázavafest.

Princip je jednoduchý. Prázdnou lahev nejdřív ručně slisujete, následně otvorem vložíte do céčkomatu, který vám z každé prázdné lahve vrátí hrst zrecyklovaných céček. Na Letišti Václava Havla se v něm denně vytřídí asi 800 PET lahví, přičemž automat rozdělí jako bonus několik tisíc céček.

“PET lahev se nejdříve rozseká na malé kousky, takzvané flejky, poté se změní v granulát, který se přidává při výrobě nových výrobků. V tomto případě jsou tím recyklovaným výrobkem céčka,“ popsal Miroslav Ruml ze Samosebou.cz.

Při natáčení se však ukázalo, že ne každý uspěje. „Někomu dá víc, někomu méně a někomu nic,“ postěžoval si muž, který se pokoušel neúspěšně získat céčka několikrát.

Loni se na pražském letišti vyprodukovalo přes 55 tun odpadu, z toho se k dalšímu dotřídění získalo 41,61 tun. K recyklaci se sbírá železo, papír, plast, sklo, nápojové kartony a hliníkové plechovky.

Autor: 

Zdroj: ekonomika.idnes.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace