Díky dvouleté kontinuální práci iniciativy Zálohujme.cz pokročily diskuze o plošném zálohovém systému v ČR do seriózní roviny na oficiálních platformách. Podpora veřejnosti je vysoká – pohybuje se dlouhodobě kolem 80 % a více než 22 tisíc lidí již podepsalo petici Zálohujme. Konstruktivní diskuze o možnostech a případné podobě zálohového systému v ČR probíhá také na úrovni výrobců a tématem se začala seriózně zabývat i řada zákonodárců. Podpora klíčového subjektu – Ministerstva životního prostředí – bohužel stále chybí.
Iniciativa Zálohujme.cz se během roku 2020 zúčastnila několika kulatých stolů, kde se setkali zastánci i odpůrci zálohování. Byla důležitým článkem v diskusích představitelů nápojového průmyslu a představila jim nové ekonomické studie nákladů a přínosů při zavedení zálohového systému v ČR. Závěry studií, které jasně ukázaly, že zálohy jdou tím správným směrem k udržitelnému oběhovému hospodářství, budou veřejnosti představeny v příštích měsících.
Poházené nápojové obaly v Česku jsou problém
Poslední veřejně známá studie litteringu (tedy odhozených odpadků) byla zpracována v roce 2007. Díky dobrovolnické organizaci Trash Hero (aktivní člen iniciativy) má Zálohujme.cz k dispozici aktuální vzorek složení odpadu v přírodě a ulicích. „Na 130 úklidech jsme posbírali 38 tun odpadu z různých koutů České republiky. Nejčastěji odhozeným nápojovým obalem byly hliníkové plechovky, v těsném závěsu pak PET lahve. Nejméně jsme našli zálohovaných skleněných lahví. Ty tvořily jen asi 1 % všech odhozených nápojových obalů,“ upřesňuje Jan Bareš, spoluzakladatel spolku Trash Hero. To koresponduje se zahraničními zkušenostmi, kde se po zavedení povinných záloh zmenšilo množství odhozených nápojových obalů až o 95 %.