Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce zřídit speciální tým, který se bude zabývat krádežemi kovů a další kriminalitou v odpadech. Pokud by řešil organizovaný zločin, spolupracoval by se zvláštním daňovým útvarem Kobra. Brabec to dnes řekl v rozhovoru s ČTK. Jednotka by měla působit při České inspekci životního prostředí a pracovat napříč dalšími resorty – ministerstvy vnitra, financí i průmyslu.
Cílem „malé Kobry“, jak se týmu pracovně přezdívá, má být podle Brabce významné omezení krádeže kovů a s nimi spojených možných milionových daňových úniků. MŽP chce předložit v únoru vládě i materiál, jenž by měl ukázat na další opatření, která mají pomoci výrazně omezit krádeže kovů.
„Chceme chránit lidi, kterým někdo xkrát do roka ukradne okapy. Taková situace není nikde v Evropě, možná s výjimkou části Slovenska, aby se z krádeží kovů stal takový segment jako v České republice,“ řekl Brabec. Věří, že poctiví podnikatelé, kteří se výkupem kovů a dalšího odpadu živí, záměr pochopí. Kolik bude mít tým lidí a kdy začne fungovat, se plánuje.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nápad vítá. Týmy mohou podle něj spolupracovat na daňových únicích a dalších deliktech. „Určitě v téhle problematice je potenciál většího daňového příjmu,“ řekl dnes Babiš ČTK.
Daňovou Kobru tvoří tým Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, Generálního finančního ředitelství a celníků. Nyní se podle Babiše čeká na Brabcův finální projekt, konkrétní termín spolupráce zatím stanoven nebyl.
Brabec chce podle svých slov nejdříve „malé Kobře“ vytvořit podmínky. Čím vším kromě kontroly by se inspektoři měli zabývat, se zatím diskutuje. Častěji by měli být hlavně v terénu. Do dvou let se proto má personálně rozšířit inspekce životního prostředí.
Z policejních sborů nejčastěji kontroly sběren provádí pořádková policie. Loni například při dvou velkých akcích po Česku zajistili přes 4,3 tuny kovů, které nejspíš pocházely z krádeží na železnici. Zloději každoročně dráhám způsobují mnohamilionové škody.
Šéf pořádkové policie Martin Hrinko dnes ČTK řekl, že se stát snaží proti tomuto jevu bojovat všemi možnými způsoby. „Policie bude vždy podporovat všechny aktivity, aby zabránila únikům nelegálně získaných peněz do kapes zlodějů nebo podvodníků,“ dodal Hrinko. Právě u zařízení ke sběru a výkupu kovových odpadů se podle statistik ČIŽP porušuje zákon o odpadech nejčastěji. Loni řešila čtyřicítku případů. Problémy jsou hlavně v sociálně slabších oblastech republiky.
Podle Brabce sice na jedné straně některé obce usilují o výrazné omezení výkupu kovů, otázkou ale je, jestli doposud samy důsledně kontrolovaly, co se ve sběrnách děje. Nyní mají kontrolní a sankční pravomoc vůči sběrnám pouze obce s rozšířenou působností, nikoliv tedy všechny obce. Kontrolují, jestli nejsou přijímány zakázané odpady a zda je vedena evidence osob, které předávají kovové odpady. Udělit mohou až milionovou pokutu.
V novém zákoně proto budou podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové mít kontrolní a sankční pravomoc vůči sběrnám už všechny obecní úřady. Pomoct by měla i nová vyhláška, podle které zřejmě od 1. března lidé dostanou za odevzdaný kovošrot zaplaceno pouze bezhotovostně.
Autor: ČTK
Zdroj: ceskenoviny.cz