Výběr vhodného způsobu nakládání se staršími počítači a notebooky významně ovlivňuje ESG skóre firem. Nejlepších výsledků lze dosáhnout věnováním starší techniky specializovaným organizacím, které techniku upcyklují a věnují ji potřebným rodinám pro vzdělávání. Nutný je ale výběr takové organizace, která má jak technologie pro upcyklaci, tak kontrolní proces, aby věnovaný počítač skutečně byl využíván k účelu, ke kterému byl darován. V provedeném srovnání nejlépe uspěl projekt Počítače dětem.
Vědci z České zemědělské univerzity v Praze provedli komparativní studii různých způsobů nakládání s vyřazenou IT technikou. Ta je výsledkem prvního roku dlouhodobého výzkumu, kdy výzkum je naplánován na čtyři roky. Výstupem má být nová metodika pomáhající firmám s jejich ESG reportem, a také metodika ověřených postupů pro servisní a neziskové organizace, která minimalizuje tvorbu elektroodpadu a zároveň zajistí dárcům smysluplné vyžití starší a vyřazené IT techniky firem.
Co odhalil dosavadní výzkum
Analyzovány byly environmentální dopady jednotlivých přístupů jako prostá likvidace, materiálová recyklace a různé formy opětovného využití starších počítačů a notebooků. Byly zjištěny významné rozdíly mezi těmito postupy. Výzkumníci při své první analýze zohlednili celý životní cyklus IT zařízení a kvantifikovali dopady jednotlivých přístupů pomocí komplexní metodiky zahrnující jak environmentální, tak sociální indikátory.
Studie odhalila významné rozdíly v celkových dopadech různých přístupů k nakládání s vyřazenou IT technikou. Z výsledků nesoucích signifikantní rozdíly mezi postupy lze vyčíst, že prostá likvidace se logicky ukázala jako nejméně výhodná varianta jak z environmentálního, tak ze sociálního hlediska. Ekologická likvidace spojená s materiálovou recyklací sice proti ní přináší určité environmentální benefity, ale jako druhá nejhorší varianta nevyužívá plný potenciál zařízení, která jsou často stále funkční, mohou sloužit dalším uživatelům a bylo by ušlou příležitostí z těchto zařízení udělat elektroodpad.
Při porovnání množství vypuštěného CO2 při ekologické likvidaci notebooku, která je spojená s materiálovou recyklací a prodloužení životnosti tohoto notebooku vědci došli k závěru, že prodloužení životnosti u jednoho notebooku o pět let zabrání vypuštění 205 kg CO2 do atmosféry, a to i při započtení převezení starší techniky do servisu, využití náhradních dílů a zhoršené energetické účinnosti u starších zařízení.
Proč nestačí prodat počítače do bazaru nebo je rozdat zaměstnancům
Prodej vyřazené techniky do bazarů nebo její poskytnutí zaměstnancům se tedy ukázaly jako lepší varianty než recyklace zařízení, nicméně ani tyto přístupy při detailním analýze nevedly k dostatečnému využití potenciálu starší techniky. Výzkumníci zjistili, že v těchto případech často chybí systematický přístup k údržbě a aktualizaci zařízení, a to následně vede k předčasnému vyřazení zařízení a zároveň k nedostatečnému využívání zařízení pro případ, že je technika darována zaměstnancům. Zároveň tyto postupy už vůbec nevedou k využití potenciálu u málo výkonných počítačů. Přitom pro společensky prospěšné účely, jako je například vzdělávání dětí, starší méně výkonná technika ještě dostačuje, musí však být upcyklována. Upcyklace je proces přeměňování nepotřebných produktů v inovované produkty, které mají lepší kvalitu pro jejich nové využití. Ta v případě počítačů pro vzdělávání dětí zahrnuje například výměnu pomalého disku nebo instalaci vhodně zvoleného software z pohledu jak budoucího využití tak zajištění dostatečného výkonu u staršího hardware.
Hlavním zjištěním studie bylo, že nejvyšších environmentálních i sociálních benefitů lze dosáhnout při věnování techniky prostřednictvím specializovaných organizací, které dokáží nakombinovat zajištění distribuce starší techniky potřebným dětem pro vzdělávací účely a zároveň mají zavedené procesy vedoucí k upcyklaci zařízení, aby takto upravené zařízení optimálně sloužilo právě pro účely vzdělávání.
Po porovnání všech současných způsobů nakládání firem se starší technikou zatím dosavadním šetření nejlépe v České republice uspěl projekt Počítače dětem Nadačního fondu IT People. Přístup této neziskové organizace kombinuje maximální prodloužení životnosti zařízení s významným sociálním dopadem spojeným s reálným zlepšením výsledků ve vzdělávání dětí ze sociálně slabých rodin, což vede k snižování digitální propasti ve společnosti.
Výběr servisní a neziskové organizace je klíčový
Studie ukázala, že volba vhodné servisní a neziskové organizace hraje nezastupitelnou roli v zajištění optimální distribuce techniky těm, kteří ji skutečně potřebují a zda koncoví příjemci následně budou techniku využívat k účelům, ke kterým byla darována. Data ukazují, že zkušenosti a etablované postupy zprostředkující organizace významně přispívá k maximalizaci environmentálního i sociálního dopadu. V mnoha případech zůstávají deklarované záměry firem a neziskových organizací věnovat techniku pro humanitární účely pouze na úrovni proklamací, aniž by byly efektivně realizovány v praxi.
Výzkumný tým z ČZU identifikoval několik klíčových faktorů, které mají významný vliv na úspěšnost modelu darování IT techniky prostřednictvím specializované organizace.
Prvním klíčovým faktorem je promyšlená příprava darované techniky. Například v projektu Počítače dětem vhodnou upcyklací dokáží zachránit 32 % techniky, která by jinak skončila jako elektroodpad. To v případě sledovaného vzorku deseti tisíc počítačů znamená záchranu 3 200 počítačů a tím i zabránění vypuštění 656 tun CO2. Příprava techniky nezahrnuje jen technickou kontrolu a případné opravy, ale především kompletní softwarovou přípravu včetně instalace vzdělávacích programů a takových nástrojů, které vedou k schopnosti rodiny takový počítač ovládat. Výzkumníci zjistili, že bez této přípravy mnoho rodin nedokáže techniku vůbec spustit, natož efektivně využívat, protože celé rodině často chybí potřebné technické znalosti i předchozí zkušenosti s ovládáním výpočetní techniky.
Ze srovnávací studii se zásadním prvkem ukázala také zkušební doba, během které organizace Počítače dětem zapůjčila techniku vzorku rodin a sledovala její využívání ke vzdělávacím účelům, přičemž teprve po potvrzení skutečného přínosu pro vzdělávání dítěte, které bylo zjišťováno přes učitele, došlo až po roce k definitivnímu převodu vlastnictví. Tento postup se ukázal jako motivující pro rodinu i pro samotné dítě, kdy bylo eliminováno riziko, aby technika neskončila místo u dítěte neskončila v bazaru nebo nesloužila dítěti jen k hraní nebo brouzdání na sociálních sítích.
Tento kontrolní mechanismus se ukázal jako klíčový. Po roce užívání techniky při porovnání vzorku rodin, kterým byla technika věnována a rodin, kterým byla zkušebně zapůjčena na první rok, byl zjištěn více jak dvojnásobný rozdíl ve využívání takové techniky dítětem pro studijní účely. Výzkumníci zdůrazňují, že právě tento systematický přístup k monitoringu a vyhodnocení využití darované techniky významně přispívá k dlouhodobému přínosu celého procesu a zároveň navíc zvyšuje důvěru dárců, což vede k získávání další techniky do projektu.
Výzkum pokračuje
Výzkum se v dalších letech zaměří na několik oblastí, které spojuje snaha dosáhnout vyšší efektivity při nakládání se starší technikou firem. Výzkum má celou řadu dílčích cílů. Prvním z nich je nalezení optimálních postupů, které povedou k snazšímu, ekologičtějšímu a levnějšímu transportu starší techniky do servisních organizací, kdy firmy již nemají k technice původní obaly, což její převoz značně komplikuje. Dalším je nalezení ověřených servisních a renovačních postupů, které povedou k ještě nižšímu množství vzniklého elektroodpadu. Klíčovým je i vytvoření nové metodiky pro ESG spojené se zajištěním prokazatelných dat pro ESG report, která je důležitá jak pro firmy, tak pro auditory, kteří mají ESG zprávy firmem auditovat.
Výsledek výzkumu bude mít podobu Business Inteligence (BI) analytického systému, ve kterém se všechny dílčí cíle spojí. Přestože je dosavadní výzkum ve své první čtvrtině, o současné i budoucí výsledky výzkumu již projevily zájem první firmy, které reagují na zvýšený zájem trhu o renovace a chtějí prodlužovat firmám životnost IT techniky pomocí optimalizovaných servisních a renovačních zásahů.
Jak mohou firmy zlepšit své ESG skóre
Pro firmy, které chtějí implementovat program darování IT techniky, výzkumníci vypracovali první set doporučení založená na empirických zjištěních. Prvním krokem by měla být identifikace vhodné zprostředkující organizace, která má zkušenosti s distribucí IT techniky potřebným rodinám a disponuje potřebným technickým zázemím pro přípravu a upcyklaci darovaných zařízení. Alternativně je možné tyto procesy zajistit firmou, vyžaduje to však vybudovat interní oddělení, které se bude věnovat jak procesu upcyklace, tak procesu kontroly nakládání s technikou po jejím darování.
Pokud se firma rozhodne k výběru zprostředkující organizace, klíčovým aspektem úspěšného programu je doložení jasného procesu pro výběr vhodné rodiny, procesu kontroly budoucího nakládání s technikou a také procesu přípravy techniky k darování, který by měl zahrnovat technickou kontrolu, případné opravy a kompletní softwarovou přípravu včetně instalace potřebného vzdělávacího software. Firmy by měly také zvážit možnost zapojení svých IT specialistů do procesu přípravy techniky nebo procesu komunikace s rodinami, což může přinést dodatečné benefity v podobě rozvoje zaměstnaneckého dobrovolnictví.
Pro maximalizaci pozitivního dopadu na ESG skóre je důležité zavést systematický monitoring a vyhodnocování programu, nikoli pouze věnování techniky. Neziskové organizace by měly doložit, jak sledují konkrétní metriky, jako je počet získaných a počet darovaných zařízení, doba jejich následného využití, případně i zjišťování studijních výsledků zejména u podpořených dětí, kterým je věnována výkonnější technika za účelem programování nebo studia kreativních oborů jako je tvorba a zpracování videa. Tyto údaje mohou firmy následně využít nejen ve svých ESG reportech a komunikaci s investory, ale také dalšími stakeholdery, například přes své sociální sítě.
Výzkumníci také doporučují, aby firmy zvážily možnost dlouhodobé spolupráce se zprostředkujícími organizacemi, která může zahrnovat nejen darování techniky, ale také poskytnutí finančního příspěvku nebo dobrovolnických zaměstnaneckých stáží pro zajištění technické podpory náročného, ale v konečném výsledku velmi efektivního postupu vedoucího k významným environmetálním i sociálním dopadům takovéto činnosti. Takový komplexní přístup může významně zvýšit důvěryhodnost ESG reportu i celkového upřímného zájmu o udržitelné podnikání zúčastněné firmy a přinést dodatečné benefity pro všechny zúčastněné strany.
Autor: Ing. Alexandra Belingerová, MBA
studentka Ph.D. na PEF KII ČZU