Dnešní příspěvek bude jiný. Zatímco mnohé jiné mne inspirují k převedení tématu do angličtiny a vhodné pro publikaci na serveru MEDIUM, kde k dnešnímu datu bylo publikováno již 149 příspěvků. Tento příspěvek je převodem originálního anglického textu, na který byla tak silná reakce, že mi to nedá. Výraz Hand-made znají snad všichni, i to co anglicky nemluví. Tento výraz vyjadřuje, že daný výrobek byl vyroben ručně, nebo chcete-li rukodělně.
Neznamená to, že by nebylo možné si jeho výrobu zjednodušit a zrychlit za pomoci strojů nebo technologie. Stalo-li by se tak, pak by tento produkt ztratil jednu důležitou vlastnost, kterou má. Byl vyroben lidskýma rukama pro svou unikátnost. Ta často souvisí s nedokonalostí, díky níž nejsou dva výrobky naprosto shodné.
Vadí to? Komu? Vám?
Vidíte stačí tři slova, tři otázky, abyste si uvědomili, že vlastně není důvodu, proč byste se měli dívat na odlišnosti jako na chyby. Přesto je na tomto přístupu postaven celý průmysl. Nemluvím o jednom průmyslovém odvětví, hovořím o celém průmyslu. Stejně jako hovořím o světě a míním tím naši planetu na které žijeme. Hovořím o průmyslu bez ohledu na segment, lokaci nebo uplatnění.
V každém průmyslovém oboru je totiž prvotní zaměření cíleno na množství. Tedy kvantitu shodných výrobků. Velmi dobrým příkladem jsou prezentace čínských výrobců. Jejich součástí je vždy jedna, nebo více fotografií ukazující obrovské haly a skladové prostory plné výrobků, kde často je jeden jako druhý. Stejné je to i jinde
Proto je silně etablováno a zavedeno v každé továrně oddělení kontroly kvality, které má kromě jiných povinností za úkol i eliminaci. Tedy vyřazení odchylek výrobků, které vykazují tzv. neshodu se standardem. Zatímco pro obyčejné smrtelníky je jeden křivý šev na koberečku do auta přehlédnutelný, pro QC (Quality control) znamená vyřazení a vyhození. To samé u oblečení, autosedaček, křesel, domácího textilu, papírových výrobků, knih, sklenic, obalů, talířů, ředkviček, prostě všude.
PRŮMYSL ODCHYLKY OD STANDARDU NETOLERUJE
Je zvláštní naslouchat uprostřed lesa manažerovi kvality jenž se rozplývá nad různorodostí prostředí, našlapujíce naboso na jehličí ve svém pokusu zbavit se obuvi jako prvku standardu. Každý z nás, každý tvor, rostlina, kámen, vše co stvořila příroda je unikátem. Krásou je právě unikátnost k níž prcháme ze standardů jimiž nás obklopuje průmysl. Žijeme často v domech postavených mrtvými pro živé. Jak říká prorok z knihy Chalíla Džibrána. Každá malba začíná první čarou, jak o tři sta let dříve řekl mnich Okurka. Přesto jsme se nechali lapit do tenat unifikace. Všichni jsme stejní, stejné uniformy, stejné účesy, stejná slova, stejné písně, stejné výrobky.
Budoucnost vždy byla tvořena rukama lidí. Věřím, že tomu tak bude i budoucnu. Budoucnost stavěli ruce plné mozolů a špíny. Ruce, které však bylo možné omýt mýdlem a mírným proudem vody. Budoucnost nepostavili ruce na kterých byla krev a bezmoc druhých, jež byla cenou za vlastní pohodlí. Ty totiž z těchto rukou nedokáže smýt ani nejdražší z mýdel nebo nejlepší ze šamponů. Je na čase, abychom zbavili práci rukou stigmatu ponížení nebo prohry. Není totiž důležitější činnosti.
BUDOUCNOST JE TVOŘENA RUKAMA A BEZ NICH NEBUDE NIC
INDUSTRY 5.0 je spojením rukou, srdce a mysli. Výsledkem jsou výrobky a do každého jednotlivého je vložena láska. Tu cítí ten, kdo je obdrží. Mají cenu, která se nedá vyjádřit penězi. Snad i proto někteří tvůrci je dávají levně, stydíce se říci vice.