Domů Byznys Různé pravdy, lži, fakta o recyklaci a našem povědomí co se děje...

Různé pravdy, lži, fakta o recyklaci a našem povědomí co se děje s odpady

0

Od roku 2013, kdy jsem se rozhodl opustit svět korporátu a ze zaměstnance stát se člověkem, který si chléb může dovolit jen tehdy, když si na něj vydělá vlastní prací, a ne rukama jiných, jsem věděl, že součástí mé vlastní práce musí být i vzdělávání a šíření zkušeností.

I proto jsem necelá dva roky potom vstoupil do projektu MŮŽEŠ PODNIKAT, kde jako jeden z podnikatelů šířím mezi středoškoláky informace o tom, jaké to je být PODNIKATEL.

To však není zdaleka vše. Díky zájmu o mou práci a její cíl, tedy o VYTVOŘENÍ SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ, jsem zván i na další místa, a to nejenom ta akademická, kde mohu činit totéž. Na mnoha místech však narážím na skutečnost, že si posluchači již několikrát vyslechli jiné přednášky, přednášky na téma RECYKLACE, které nejčastěji organizuje společnost EKOKOM, či v poslední době i na akce, které spolupořádá INCIEN.

Posluchači bývají zmateni.

Informace, které dostávají mým prostřednictvím se totiž diametrálně liší od toho, co slyšeli na přednáškách organizovaných výše uvedenými firmami, či dalšími subjekty napojenými na odpadový průmysl.

Zatímco odpadový průmysl hovoří o tom, že RECYKLACE JE ZÁCHRANA hovořím já sám o tom, že RECYKLACE JE LEŽ.

Nezapomínám však dodat, že nehovořím o myšlence recyklace, která je korektní, ale o jejím provedení, kde si odpadové společnosti z recyklace udělaly nástroj svého ekonomického růstu, k němuž stačí jen přidat další barvu do odpadové duhy.

Od roku 2013 se zabývám implementací systémů prevence vzniku odpadu a od roku 2013 všude slýchám, ale my recyklujeme.

Společnost EKOKOM a společnosti odpadové, skutečně dokázaly, často za silné dotační podpory státu, již od školek, vtloukat do hlav občanů lež, kterou MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ, přijalo za svou, a podporuje ji všemi prostředky.

Součástí každého z takových školení je i navezení odpadů a odpadových nádob (nově dokonce průhledných), abychom lépe pochopili, co kam házet. Zároveň se nezapomíná v té, či oné podobě představit a následně zanechat na nástěnce a v podobě letáčků informace o 3R odpadové pyramidě a pozitivních přínosech třídění na životní prostředí.

O tom, že 3R je pouze nefunkční pilulkou pro oklamání mozku, jsem již na serveru INODPADY psal v článku, který představil metodologii 6R, proto se není k němu nutné vracet. Překvapuje mne, jak nikoho nezaskočila čistota používaných odpadků, byly totiž vyrobeny pro potřeby výuky.

Ano, je to skutečně tak, společnost, která hlásá, že pomůže s nápravou nechává sama vyrábět odpad, a to dokonce na zakázku.

„Vzdělávání je důležité, protože dokáže pomoci dělat správná rozhodnutí“

Změní-li se však vzdělávání za demagogický nástroj sloužící jen a pouze k navýšení vlastního profitu, mělo by být postaveno mimo zákon a trestáno. Aktuálně je již po dvě desetiletí trestem pravidelný přísun dotací na další lži.

Z čeho však mám největší radost je skutečnost, že i přes masivní masírování odpadovými společnostmi a jejich nástroji kterými si upevňují moc, stačí jeden společný workshop, aby i ti, co si nemysleli, že je téma bude někdy zajímat, otevřeli oči a namísto toho, aby do nekonečna odpad generovali a tvořili ho s přibývajícími kontejnery a popelnicemi čím dál víc, vidí že existuje i druhé možnost, možnost se problému odpadu zbavit tím, že ho přestaneme tvořit, a to je pro mne tou největší odměnou.

Právě síla myšlenky kromě jiného je i důvodem toho, proč jsem žádán o přednášky na toto téma a téma průmyslu 5.0 čím dál častěji, a to nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Tam kam se nejsem schopen dostat, vysílám svého avatara a jak ukázala první konference v Sofii, v polovině tohoto roku, dokáže 15 minut komentované prezentace, změnit myšlení posluchačů téměř stejně, jako když mám tu čest jim o své práci pohovořit osobně, jako učiním například koncem roku v Praze na mezinárodní konferenci EFPSA zaměřené na environmentální psychologii.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version