- Reklama -spot_img

Recyklace plastových odpadů v Evropě , slibem nezarmoutíš…

Aktuálně

inODPADYhttps://redakce.inodpady.cz/
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Evropská unie bude potřebovat další zásadní kroky k posílení trhu s recyklovanými plasty, protože sliby nadnárodních společností postrádají svůj smysl.

V rámci evropské strategie pro plasty bylo začátkem roku zveřejněno více než 60 prohlášení a dobrovolných přislíbení různých podniků, aby zvýšily své úsilí pro využití recyklovaných plastů.

Byla to víceméně reakce na regulaci dovozu plastových odpadů do Číny. Čína svým postojem jednoznačně sdělila světu, že už o odpady z plastů nemá zájem.
Země nebeského draka ovšem zakázala dovoz z velké části znečištěného plastového odpadu, který Evropa neuměla nebo nechtěla z hlediska nákladovosti zpracovávat na surovinu.

Evropská unie proto musí najít řešení, aby podpořila trh s recyklovanými plasty poté, co sliby firem pozbývají smyslu závazku, pro větší recyklaci plastových odpadů.
Z jednání Evropské komise vyplývá, že závazky společností by mohly být naplněny do roku 2025.

V současné době je na nabídka recyklovaných plastů na 10 milionech tun, ale na straně poptávky pouze 5 milionů tun. Komise bude dále přezkoumávat všechny závazky, než rozhodne o budoucích opatřeních, jak zajistit poptávku s regulacemi a pobídkami.

„Je nezbytné, aby se více recyklovaných plastů dostalo do nových výrobků,“ vychází z prohlášení Evropské komise

Evropská unie recykluje pouze čtvrtinu z 25-26 milionů tun plastového odpadu, který se ročně vyprodukuje, asi polovina z toho byla do nedávna zasílána do Číny.
Čína používá hojně recyklované plasty pro svou výrobu. Dle sdělení místních zástupců recyklačního průmyslu jsou zatím soběstační.

Evropská exekutiva dále požaduje, aby do nových výrobků prodávaných v EU do roku 2025 bylo použito více tun recyklovaných plastů, tedy až čtyřnásobek reálné poptávky.
Plán využívání plastů také stanovil cíle, aby všechny plastové obaly uvedené na trhu EU byly recyklovatelné do roku 2030, a aby se snížila výroba plastů na jedno použití.

Zákonodárci EU minulý měsíc drtivou většinou hlasovali o zákazu 10 plastových výrobků na jedno použití s náhradou snadno dostupnými alternativami do roku 2021.

Zdroje: reuters.com, European Commission

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím zadejte svůj komentář!
Prosím zde zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace