Domů Doporučené Odpadová kultura části lidstva je na žalostně nízké úrovni

Odpadová kultura části lidstva je na žalostně nízké úrovni

Spolčení blbců – PF 2021

0

Nebudeme-li nazývat věci pravými jmény, budeme hovořit o něčem úplně jiném.

Proto nazvat to, co vidíte na fotografii důkazem blbosti, není vůbec od věci. Co si myslíte, že je na fotografii? Věřte nevěřte, je to obsah sběrného boxu na úsporné (kompaktní) zářivky v prodejně Albert v pražském Karlíně. V takovém boxu by logicky měly být jen úsporky nebo LED žárovky. Přitom tam jakýsi místní génius (možná jich bylo víc) naházel obyčejné wolframové žárovky a jiný přehodil nabíječku na iPad (zřejmě funkční protože se zdá, že vadný je jen užmoulaný kabel). No nic.

Nedávno jsem na Instagramu třiděníodpadu zaznamenal názor, že by se mohla zavést sdílená místa, kam by lidé odkládali věci, které již nepotřebují, aby si je jiní mohli vzít a dál je používat. Myšlenka hezká. Avšak obávám se, že naprosto neproveditelná. Dokáži si takové místo „sdílení nepotřebných věcí“ představit. Několik lidí sem odevzdá starý nábytek, možná nějaký ten funkční spotřebič, hračky… prostě budou využívat místo tak, jak se má. Ale pak ho objeví všudypřítomní blbci. Ti v něm uvidí ideální místo, kam naházet cokoli, čeho se chtějí zbavit. Během několika dnů bude takové místo zaplaveno všemožným odpadem a původní ušlechtilá myšlenka bude v háji.

 

Výše uvedené potvrzuje i to, kolik úsilí dává odpadovým firmám udržovat ve snesitelném stavu okolí tzv. hnízd kontejnerů na tříděný odpad nebo odpad směsný. Kolik kusů starého nábytku nebo elektrospotřebičů se sebere jen tak vyhozených na ulici. A to i přesto, že městské části nebo obce pravidelně přistavují kontejnery na velkoobjemový odpad. Nebo provozují sběrné dvory. Odpadová kultura části lidstva je na žalostně nízké úrovni. Lhostejno žijí-li tady, nebo na druhé straně Evropy. Právě kvůli téhle výkonné menšině máme (nejen) s odpady problém, jaký s ním máme. Restrikce, které na nás uvaluje Brusel pramení rovněž většinou z chování těchto exemplářů. Záběr vyznavačů kultu nemyslících je samozřejmě mnohem širší, ale to je na jiné povídání.

Co s tím? Nic. Být blbcem je naprosto legální. A jak říká klasik, „nevědomost je síla“.

Do nového roku přeji všem co nejméně srážek s blbci.

Autor: Martin Hobrland, šéfredaktor projektu trideniodpadu.cz

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version