- Reklama -spot_img

Návod jak si správně nasazovat, ale i kontrolovat respirátory nebo masky

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Jak na respirátory? Nasadit, zkontrolovat a v případě nouze sterilizovat.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že mezi nejdůležitější faktory ochrany před novým typem koronaviru patří “důslednost”. A to zejména pokud jde o respirátory. V okamžiku jejich nedostatečného utěsnění nebo nesprávného nasazení se totiž může kontaminovaný vzduch dostat velmi snadno dovnitř. Jak porušení ochrany předejít? A jak respirátor v případě nouze sterilizovat?

Jak správně nasadit a zkontrolovat respirátor

Než si nasadíte respirátor či masku, musíte mít hladce oholenou tvář. Respirátory a masky nesmí být používány ani se strništěm. Taktéž je důležité si dezinfikovat ruce nebo umýt ruce mýdlem po dobu minimálně 20 vteřin. Poté, co dojde k důkladnému umytí rukou, si můžeme respirátor nasadit podle následujícího návodu:

  1. Otevřete respirátor a přiložte ho k obličeji

  2. Uchopte spodní gumičku a přetáhněte ji přes hlavu, poté přetáhněte přes hlavu i horní gumičku

  3. Spodní gumička musí být pod ušima a horní gumička na temeni hlavy

  4. Dávejte pozor, ať nejsou gumičky překrouceny

  5. Upravte si horní a dolní část respirátoru (panely) tak, aby bylo nasazení pohodlné. Zkontrolujte, zda nejsou panely složené a zda jsou úchyty plně rozložené

  6. Oběma rukama si vytvarujte svorku dle tvaru nosu. Zmáčknutí svorky jen jednou rukou může mít za následek menší účinnost respirátoru

Po nasazení respirátoru proveďte kontrolu nasazení. Nejprve zakryjte respirátor oběma rukama tak, aby nedošlo k narušení utěsnění. Pokud máte respirátor bez ventilku, zprudka vydechněte a sledujte, zda neuniká vzduch. Pokud máte respirátor s ventilkem, zprudka se nadechněte a sledujte, zda neuniká vzduch.

Pokud uniká vzduch kolem nosu, upravte svorku na nose a zopakujte kontrolu nasazení. Pokud uniká vzduch u okrajů respirátoru, upravte gumičky (upravením přezky). V případě nezdárného nasazení doporučujeme nevycházet do nebezpečné oblasti.

Hlavními faktory ochrany před novým typem koronaviru patří důslednost

Možná rizika při nošení respirátorů

Existuje několik rizik při nošení respirátorů mezi nejčastější patří:

  1. Nesprávné nasazení a nošení respirátoru – respirátor vás nemůže plně chránit, pokud správně nepasuje na obličej. Pokud byl postup kontroly nasazení neúspěšný, doporučujeme nenosit respirátor a vzít si roušku.

  2. Dotýkání se přední části respirátoru během používání – přední část respirátorů obsahuje filtr, na kterém se zachycují viry, bakterie a další částice. Pokud se této části dotknete, tak můžete roznést biologický materiál na jiné objekty, případně i na vlastní nos či ústa.

  3. Vystavování se zbytečné expozice – Nevystavujte se zbytečné expozici a nenechte se ošálit ujištěním, že nošení respirátoru vám dá stoprocentní ochranu. Účinnost respirátorů je bohužel méně než 100 procent. Jak kvůli limitům filtrační kapacity, tak kvůli výše zmíněným bodům. Pokud nemáte dostatek respirátorů, doporučujeme je zbytečně nezatěžovat v nerizikových oblastech. Nejbezpečnější věc, kteroumůžete udělat, je “zůstat doma a praktikovat sociální distancování”.

  4. Výdechový ventil – Respirátory s výdechovým ventilem chrání nositele, ale okolí ne. Pokud je nositel respirátoru infekční, tak může nakazit své okolí. Proto by se respirátory s výdechovým ventilem měly přikrýt rouškou.

Nouzová sterilizace respirátorů

Většina respirátorů je určena k jednorázovému použití, ale vzhledem k jejich nedostatku je nouzově možné provést i sterilizaci pro opakované použití. I při něm mohou respirátory poskytnout lepší ochranu než běžné roušky.

Nepoužívejte dezinfekční metody na bázi alkoholu nebo chlóru. Po použití se odstraní elektrostatický náboj v mikrovláknech respirátoru, čímž se sníží účinnost filtrace. Kromě toho chlór zůstává poměrně dlouho v respirátoru a tyto výpary mohou být zdraví škodlivé.

Jedním z možných způsobů “nouzové” sterilizace je ultrafialové germicidní záření (UVGI) pomocí UVC lamp. Dalším pak je sterilizace respirátorů pomocí horkého vzduchu či páry.

Klíčové je používání UVC lamp, nikoliv běžně dostupných UVA nebo UVB. 

Pokud jde o UVGI, ve studii z roku 2015 mělo záření malý vliv na filtrační výkon respirátoru a v podstatě žádný účinek na odpor proti průtoku (při dávkách do 950 J / cm2). Klíčové je používání UVC lamp, nikoliv běžně dostupných UVA nebo UVB. Výstupy ze studie můžeme shrnout do následujících poznatků:

  • Strukturální integrita respirátorů vykázala znatelný pokles při nižších dávkách.

  • Vystavení záření vedlo k malému zvýšení penetrace částic (až o 1,25 %), což znamená, že respirátor propouštěl více částic.

  • Záření mělo malý vliv na odpor proudění (množství tlaku vzduchu potřebné k proudění vzduchu respirátorem při daném průtoku).

  • Tento typ “sterilizace” měl výraznější vliv na pevnost materiálů, ze kterých je respirátor vytvořen. Při vyšších dávkách záření byla pevnost vrstev respirátorového materiálu. podstatně snížena (v některých případech až o 90 %). Pevnost popruhů (gumiček) byla méně ovlivněna zářením než síla materiálu těla.

Výsledky naznačují, že ultrafialové germicidní záření lze použít k dezinfekci respirátorů, i když maximální počet dezinfekčních cyklů bude omezen modelem respirátorů a dávkou záření potřebnou k inaktivaci patogenu. Upozorňujeme, že UV záření může způsobit poškození očí a kůže. UVC záření má nejvyšší energii z UV záření a běžně se zachytí už v atmosféře. To z něj dělá nejnebezpečnější UV záření. Při nesprávném použití nebo manipulaci může dojít k ohrožení člověka!

UV záření může způsobit poškození očí a kůže. UVC záření má nejvyšší energii z UV a běžně se zachytí už v atmosféře. To z něj dělá nejnebezpečnější UV záření.

Pokud jde o druhý způsob sterilizace, ve článku od Stanford Medicine Anesthesia Infromatics and Media Lab se doporučuje sterilizace respirátorů pomocí horkého vzduchu. Horký vzduch o 70°C musí na respirátor působit 30 minut. Filtrační účinnost z jejich testů klesla o 0,16 %. Tato doporučení jsou striktně pro nemocnici, a tak tuto sterilizaci v domácnosti důrazně nedoporučujeme. Nezahřívejte proto masky v domácích troubách, mohou vzplanout! Mezi praktičtější doporučení patří horká vodní pára z vroucí vody po dobu 10 minut. Filtrační účinnost respirátoru při dezinfekci vodní párou klesla o 2 %. Testy byly prováděny na N95 maskách.

Zpracováno ve spolupráci s Cover Story

Autor: Vasil Kostin, student všeobecného lékařství, 3. lékařská fakulta UK
Oponent: Aneta Pierzynová, veterinární lékařství s atestací v hygieně a epizootologii, Ústav histologie a embryologie 1. lékařská fakulta UK

Zdroj: okoronaviru.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace