- Reklama -spot_img

Kam bude nová odpadová legislativa přesměrovávat odpady?

Odpovědi na dotazy HN - Nový zákon podporuje třídění. Neřeší ale, kde recyklovat

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Hospodářské noviny se dva měsíce po platnosti nové odpadové legislativy ptají, jaké jsou aktuální zkušenosti s novým zákonem. Co se podařilo a co už méně a kam bude nový zákon odpady přesměrovávat. Redakci rovněž zajímala otázka, zda se vytříděné odpady u obcí daří díky nové legislativě již recyklovat a jak se nový zákon projevuje na ekonomice obcí a měst a jejich nákladech na odpadové hospodářství.

Redakce HN položila dotazy Petru Havelkovi z České asociace odpadového hospodářství

 

Co celkově říkáte na nový odpadový zákon platný od letošního ledna? Jak ho hodnotíte jako celek, je to krok správným směrem? Případně podaří se nám s ním dosáhnout recyklačních a dalších odpadových cílů EU, jako sběr 90 % PETek a zvýšení recyklace komunálních odpadů?

EU vydala nové směrnice, které bylo třeba promítnout do našich zákonů. Obecně je tedy dobře, že ČR má novou odpadovou legislativu. Nové zákony jsou ale bohužel násobně obsáhlejší a složitější než dosavadní úprava. Navíc stále nejsou k dispozici vyhlášky. Už teď proto vzniká řada nejasností a vážných problémů. A to jsou komplikace pro obce, města, ale i pro firmy. Absence podpory recyklace je dalším z klíčových problémů balíku nových zákonů.

 

Co je v novém odpadovém zákoně nastaveno dobře a co naopak špatně a proč?

Velmi silně se zapracovalo na omezení skládkování. K tomu je v zákoně široká řada nových povinností. Efektivně jsou v zákoně rovněž nastaveny povinnosti ohledně třídění. To je dobře. Ale tříděním to nekončí, stát musí doplnit zejména nástroje k podpoře recyklace. A ty v zákonech chybí, vládní většina je odmítla. Nová legislativa zatím působí tak, že vznikla řada projektů na energetické využití odpadů. Jen těch veřejně známých je už na 1,2 milionu tun.

Bohužel však nejsou připravované projekty na recyklaci. A to je vážný problém, protože ČR musí dle závazných směrnic EU velkou část odpadů postupně odkláněných ze skládek, přiklonit právě do recyklace. Do roku 2035 má ČR recyklovat min. 65 % komunálních odpadů. Problémů je samozřejmě ještě mnoho dalších, ale na to by byl potřeba větší prostor.

Jak konkrétně se nový odpadový zákon projeví v Česku? Dá se říci, že ubude odpadu mířícího na skládky a přibude recyklovaného? Jak se to za pár let projeví?

Nový zákon už se projevuje. Velké množství obcí a měst je nuceno zdražit poplatky za odpad svým občanům. Někde se zvyšují ceny až o polovinu. Naštěstí alespoň trochu zdražení kompenzuje třídící sleva pro obce. Avšak kvůli mnoha novým povinnostem se rovněž navyšují ceny služeb svozu a zpracování odpadů. Aktuálně se v celé ČR, s ohledem na nový zákon, intenzivně řeší problémy s nemožností uplatnění tříděných plastů ze žlutých popelnic, apod.(viz zde a zde a zde)

Problémů je řada a situaci komplikuje i to, že stále nejsou k dispozici nové vyhlášky MŽP, před čímž varoval i Senát, když jednohlasně podpořil nutnost odložení účinnosti zákona o rok. Ministr Brabec to však odmítl. Bohužel na to nyní doplácí obce i firmy.

Ano, na skládky se pravděpodobně uloží méně odpadů, což je pozitivní, ale recyklovaného odpadu zatím nepřibývá. Profesní svazy proto opakovaně žádají MŽP o prosazení nutných nástrojů na podporu recyklace. Bez tohoto kroku se ČR nevydá na cestu ke splnění závazných recyklačních cílů.

Plný text článku Hospodářských novin je k dispozici pod tímto odkazem – https://archiv.ihned.cz/c1-66888360-novy-zakon-podporuje-trideni-neresi-ale-kde-recyklovat

Zdroj: web České asociace odpadového hospodářství s využitím dotazů Hospodářských novin

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace