Před několika dny nám začala prosakovat voda z elektrického bojleru italské značky ARISTON. Ano po třech letech od zakoupení. Samozřejmě, že po záruce, a protože stav nepřestával, bylo nutno zavolat servisního pracovníka a objednat zásah.

Před jeho provedením jsem zaslal dispečinku servisní organizace fotografii. Odkryté dno bojleru, kdy bylo jasně vidět, že jedna z částí je zkorodovaná.

Servisní pracovník byl na místě před určenou dobou, já však také. Příjemný muž ve věku mé maminky. Hned v úvodu jsem se zeptal, co si myslí z fotografií, co může být problémem. Z jakých fotografií? Reagoval a já jsem věděl, že komunikace ve firmě zcela nefunguje, stejně jako v mnoha ostatních. Naštěstí, jak sám říkal, jsou části, které se mohou porouchat, relativně málo. Proto má vždy s sebou náhradní díly na jejich výměnu stylem kus za kus, tak to bylo i v našem případě.

„Bude nutné vyměnit topnou spirálu, která koroduje“ Kromě jiného to znamená vypustil celý obsah kotle. V našem případě je to objem 80 litrů. Tento proces trvá cca 30-45 minut za kterých se podaří vyplýtvat 80 litrů již ohřáté vody.

Po vypuštění bylo povoleno 5 šroubů, spolu s malým množstvím zbytkové vody se z bojleru a to doslovně, vysypalo pískoviště. Minimálně něco co pískoviště připomínalo. A sypalo a sypalo.

Nakonec jsme z jedné nádrže (tento kotel má dvě) dostali necelých 5 kg vodního kamene, protože právě on byl tím „pískem“ Topný prvek, spirála, byla tímto materiálem zcela obalena a připomínala mnoho věcí. Jenom ne topnou spirálu.

„To je vodou“ řekl technik, který svou práci vykonává od roku 1968. Celý život a nikdy se neměl potřebu specializovat na jiný typ výrobku. „Jde tomuto usazování nějak zabránit?“ ptal jsem se. „Nejde“ zněla odpověď.

Zatímco pro mnohé by tato odpověď znamenala konec dotazů a cesty k nápravě, pro mne je to začátek. Stav vypovídá o tom, že vodohospodářská společnost, kterou v případě Plzně je společnost VEOLIA nedělá dost, aby chránila majetek a zdraví občanů. To i přesto, že od nich kasíruje měsíčně pravidelné stamilionové platby na HOSPODAŘENÍ S VODOU.

V praxi to pro mne znamená, že s ohledem na skutečnost, že k poškození bojleru a poškozování všech spotřebičů dochází nadměrným usazováním vodního kamene. Ten je pravděpodobně nekontrolovanou součástí vodovodního řádu a dodávek vody. Domnívám se, že náklady za opravu měla nést ta společnost, která tento řád provozuje a za dodávky vody dostává zaplaceno.

Stejně tak by tato společnost měla odečíst ze své faktury 80 litrů vyplýtvané pitné vody. Dále kompenzovat náklady na elektřinu nutné na její ohřátí. S ohledem na skutečnost, že podobné problémy má většina domácností i firem, myslím, že by pro společnost VEOLIA bylo výhodnější sjednat nápravu.

Nemyslím si totiž, že po přečtení tohoto článku budou lidé nadále přehlížet skutečnost, že se jim do jídla a pití a samozřejmě i do kůže prostřednictvím vodního řádu dostává takovéto množství vodního kamene. Nemyslím si, že je pro lidský organismus zdravé.

Navíc si je třeba uvědomit, že vodní kámen, který se usazuje v bojlerech, nejen že snižuje jeho kapacitu, tedy objem vody, která je k dispozici, ale zároveň navyšuje náklady na elektřinu. Neboť spirála je téměř vždy umístěna na dně bojleru nebo kotle. Pokud je zanesena vodním kamenem, pak je spotřeba potřebná na ohřátí vody podstatně vyšší, než by býti měla.

V tomto případě však budu komunikovat nejen s firmou VEOLIA a vedením města, ale i s firmou ARISTON. Ta dodala ve svém výrobku součástku, která dokázala zkorodovat během pouhých tří let. Mně se příčí bojler na vodu považovat za zboží spotřební, které při poruše prostě vyměním za jiné.

Věřím, že tento článek i další, které budou následovat, pomohou rozeznávat, kde a jak se často záměrně plýtvá s jediným cílem. Tím je dosažení osobní profitability na úkor druhých a samozřejmě i životního prostředí. Budu rád, bude-li i dalším z mozaiky nástrojů, které bude možné ke změně použít.

Přeji Vám krásný den bez odpadů a plýtvání ve všech jejich podobách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno