Vývoj výkupních cen ocelového šrotu na burze v Německu

Na burze v Německu se tuna ocelového šrotu prodávala letos v červnu za 156 eur na tunu (v přepočtu 4,20 koruny za kilogram), v roce 2011 přitom byla cena na 276 eurech za tunu (podle tehdejšího kurzu 6,80 koruny za kilo).

„Je pravda, že na světovém, a tedy i českém trhu výkupní ceny kovu za posledních pár let průběžně poklesly. Cena je ovlivněna zejména situací na čínském trhu,“ potvrzuje i mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Samotný pokles cen podle ministerstva nesouvisí se zavedením vyhlášky o bezhotovostním výkupu kovů, která platí od jara 2015. Podle policejních statistik krádeže kovů po jejím zavedení klesly asi o padesát procent.

Víc dostane za papír

Miller soudí, že pokles cen sehrál klíčovou roli. „Cena je ten hlavní argument, protože i zloděj se chová tržně a spočítá si náklady a výnosy. Navíc za odevzdaný papír dostal prodejce peníze na ruku, což u kovů nejde,“ upozorňuje. Některé druhy papíru sběrny vykupují za dvě koruny, což je víc, než dostane ”kárkař„ za reznoucí železo.

K výraznému propadu cen šrotu došlo poprvé během finanční krize v letech 2008 až 2009, tehdy se ale ceny do roka narovnaly, nyní se zdá být propad trvalejší.

Čína spotřebovává zhruba dvě třetiny celosvětové produkce oceli a vyrábí téměř tolik surového železa jako zbytek světa. Většina železa se využívá ve stavebnictví. Čínská ekonomika letos v prvním čtvrtletí zpomalila růst HDP na 6,7 procenta a roste nejpomaleji od roku 2009.