- Reklama -

V Česku přibývají tepelná čerpadla na úkor kotlů na tuhá paliva.

Trend by měl vydržet až do roku 2025

Aktuálně

Martin Svoboda
Vystudoval žurnalistiku a politologii se specializací na politický marketing na Fakultě sociálních studií. Do agentury nastoupil v květnu 2017, předtím téměř dva roky zajišťoval PR brněnským firmám v projektu CentrumBrna.cz. Zkušenosti sbíral také v brněnské redakci MF DNES. V agentuře se stará o klienty z oblasti bydlení, obchodu či průmyslu. Rád relaxuje u dobrého filmu nebo při vaření. Práci v Lesensky.cz má rád natolik, že se přestěhoval, aby od agentury bydlel jen 400 kroků.

Zatímco obliba kotlů na tuhá paliva v posledních letech klesá, prodaných tepelných čerpadel naopak přibývá. Nejoblíbenějšími moderními zdroji tepla jsou ale dlouhodobě plynové kondenzační kotle. Lidé nejen na ně mohou stále získat díky kotlíkovým dotacím výrazný příspěvek od státu, a to až do příštího roku. Podle odborníků tak mohou ušetřit nejen při pořízení, ale díky zvýšení energetické účinnosti také z hlediska provozu zařízení, a to i při současných stoupajících cenách energií.

Z hlediska nových zdrojů vytápění v tuzemských prodejích dlouhodobě vedou plynové kondenzační kotle. Podle odhadů společnosti BRG by se měly počty těchto zařízení prodaných na českém trhu držet až do roku 2025 na podobných hodnotách jako v loňském roce, kdy jich bylo prodáno lehce přes 80 tisíc. Projekce BRG naopak předpovídá setrvale klesající zájem o kotle na tuhá paliva. Zatímco v roce 2011 se jich prodalo více než 35 tisíc, v roce 2025 by jich podle posledních odhadů měla být jen zhruba třetina tohoto množství. V loňském roce jich pak bylo necelých 20 tisíc.

Hlavním důvodem poklesu zájmu o kotle na tuhá paliva je přitom podle odborníků zejména skutečnost, že od září příštího roku již bude zakázán provoz těchto kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. „Řada spotřebitelů nyní řeší změnu způsobu vytápění a rozhodují se vzhledem k rostoucím cenám energií mezi kondenzačním plynovým kotlem a tepelným čerpadlem. Zákazníkům radíme, aby s pořízením nového zařízení, ať už to bude kotel nebo tepelné čerpadlo, neotáleli, protože v obou případech dojde k zásadním úsporám energií díky novým technologiím, které jsou mnohem účinnější,“ řekla Jana Vlachová Rasochová, ředitelka společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky.

Od tepelného čerpadla si uživatelé kvůli rostoucím cenám energií slibují ekonomičtější provoz. „Je ovšem otázkou, jak se ceny energií budou vyvíjet dále a zda může být současné zdražování dlouhodobým trendem. Instalací tepelného čerpadla uživatel navíc získá výhodnou sazbu elektrické energie pro celý rodinný dům. Ideální se navíc jeví kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaikou. Obecně proto očekáváme, že zatímco v minulosti lidé přecházeli zejména k plynovým kondenzačním kotlům, do budoucna budou oproti dřívějšku více volit tepelná čerpadla,“ doplnila Jana Vlachová Rasochová.

Její slova v tomto směru potvrzují projekce společnosti BRG, podle kterých by se právě podíl tepelných čerpadel na jednotlivých zdrojích vytápění měl do roku 2025 postupně zvyšovat. Zatímco v loňském roce se jich na tuzemském trhu prodalo lehce přes 22 tisíc, za 4 roky by to mělo být už 32 tisíc. Dominantním řešením by v tomto směru měly být stále čerpadla typu vzduch-voda, jejichž podíl na prodejích podle dat společnosti BRG setrvale roste od jejich uvedení na trh v roce 2002.

S modernizací zdrojů vytápění, která mají nahradit kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, pomáhají v posledních letech kotlíkové dotace. Jak ovšem ukazují data ministerstva průmyslu a obchodu, zdaleka ne všichni možnost finančního příspěvku na nový zdroj vytápění využívají. Mezi roky 2017 a 2019 bylo totiž dotováno pouhých 7 procent instalací plynových kotlů.

Podle Jany Vlachové Rasochové přitom v této věci velmi záleží, jestli se člověk rozhodne pro koupi kotle na vlastní pěst, nebo si nechá poradit u odborné firmy. „Se zákazníky řešíme nejen parametry nového zdroje vytápění a doporučujeme jim optimální řešení, zároveň se je k dotacím snažíme navést a pomoci s vyplněním žádosti. V minulých letech jsme vyřídili a zrealizovali stovky dotací na kotle i tepelná čerpadla. Veřejnost má nyní poslední možnost výměny starého kotle za nový ekologický zdroj tepla s využitím dotace z programu Nová zelená úsporám. Žadatel může získat až 100 000 korun,“ řekla ředitelka společnosti Enbra.

Kotlíkové dotace by měly podle posledních informací ministerstva životního prostředí pokračovat až do příštího roku. Nově by se do nich přitom měly zapojit i domácnosti s nižšími příjmy, které mohou získat na výměnu starého kotle dotaci až 95 procent. Konkrétně by do této skupiny měly patřit všechny domácnosti, u nichž roční čistý příjem jedné z osob nepřesáhl 170 900 korun. Samotné podávání žádostí pro tuto skupinu by mělo být možné od jara příštího roku.

Ostatní domácnosti pak mají stále nárok na dotaci až 50 procent. Platí přitom, že pokud kdokoliv z obou uvedených skupin bude mít o dotaci zažádáno před klíčovým termínem září 2022, vyhne se vysokým pokutám za používání tou dobou již zakázaných kotlů, i když ještě nebude výměna starého kotle hotová. Zároveň tito uživatelé dostanou další rok na jeho výměnu bez finančního postihu. Celkem by na obě skupiny žadatelů mělo být alokováno minimálně 14 miliard korun.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieENERGETIKA
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version