Domů Dotace V čerpání dotací si vedeme lépe, než některé ze zakládajících států EU

V čerpání dotací si vedeme lépe, než některé ze zakládajících států EU

V žebříčku čerpání z fondů EU si Česká republika polepšila na 12. místo

0

Česká republika znovu zrychlila čerpání financí z fondů EU a v žebříčku států evropské osmadvacítky je nyní na 12. místě. V úspěšnější polovině zemí se Česko drží už od letošního jara. Žebříček porovnává reálně proplácené prostředky z fondů EU Evropskou komisí. Ke konci listopadu bylo českým příjemcům proplaceno více než 372 miliard korun – více než 58 % z celkové alokace současného programového období.

Do Evropské komise byly do konce listopadu odeslány žádosti o proplacení 334,4 miliard korun (54 % celkové alokace tohoto programového období). Příjemcům bylo proplaceno 372,7 mld. Kč. Největší objem financí příjemcům proplatil vzhledem ke své celkové alokaci Program rozvoje venkova (více než 77 % své alokace odpovídající více než 46 miliardám korun). Nejvíce peněz v absolutní hodnotě celkem proplatily příjemcům Operační program Doprava (více než 73 miliard korun) a Integrovaný regionální operační program (více než 64 miliard korun).

Aktuální data o stavu čerpání byla prezentována na pravidelném zasedání Rady ESIF na pracovní úrovni, která se uskutečnila 9. prosince 2020. Členové Rady také jednali o aktualizovaných rizicích, systému zjednodušené evidence dotací, plnění pravidla n+3 a také o přípravě na nadcházející programové období 2021-2027 – např. o návrhu rozdělení alokace mezi operačními programy nebo o pravidlech spolufinancování a finančních tocích pro nové období. Veřejnosti byly návrhy programů představeny na online konferenci Evropské fondy po roce 2020: Budoucnost politiky soudržnosti v Česku 8. prosince 2020. Záznam z ní můžete sledovat na stránkách www.dotaceEU.cz/Evropskefondypo2020.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version