Domů Upcyklace Upcyklace je „alternativní“ druh recyklace, při kterém se možný odpad přeměňuje na...

Upcyklace je „alternativní“ druh recyklace, při kterém se možný odpad přeměňuje na nové výrobky nebo materiály.

0

Dějiny upcyklace lze odvodit od první lidské populace, kdy opakované použití „upcyklace“ materiálů a výrobků bylo součástí každodenního života a lidské existence.

Nicméně v rámci moderní a spotřebitelské společnosti, byl termín a celá tato myšlenka vyzdvihnuta až v roce 1998 podnikatelem Gunterem Pauli, který identifikoval pojem upcyklace ve své knize „UpSizing: The Road to Zero Emissions: More Jobs, More Income and No Pollution“

Termín upcycling byl přijat hlavním proudem v roce 2002, kdy architekt William McDonough a chemik Michael Braungart publikovali knihu Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make.

 

Kniha byla vytištěna na plastové stránky s použitím inkoustu na bázi sóji, aby mohl být případně text odstraněn a mohla být na stránkách opět natištěna jiná kniha a plast mohl být využit do stejného nebo vyššího produktu.

Kniha byla napsána za účelem dosažení udržitelnosti ve světle omezených zdrojů, globální epidemie odpadků a dalších propojených globálních, sociálních a environmentálních výzev McDonough a Braungart vyzývají k nutnosti konstruktérů a inovátorů napříč průmyslem, aby změnili způsob, jakým vyrábíme věci pro denní spotřebu.

Co je tedy vlastně Upcyklace?

Upcyklace není jen praxe v přeměnu starých materiálů na použitelné předměty, ale je to proces vdechnutí nového života do dobře užívaných a oblíbených předmětů, které jim dávají nový příběh a originalitu. Všechno navzájem vytváří něco užitečného, ​​funkčního a krásného.

Tento zdánlivě základní koncept vyvolal vzrušující revoluci v nedávné době, revoluci upcyklace, do které se může připojit kdokoliv.

Proč je upcyklace výhodná?

Není žádným tajemstvím, že všichni se snažíme někde ušetřit peníze tam, kde můžeme a současně převzít kontrolu nad svými kreativními potřebami.  To, co si sami vyrobíme a opět zužitkujeme nám vytvoří krásné výrobky a inspirují ostatní, aby inovovali a přetvářeli něco, co v daný moment ztrácí užitkovost nebo se nám už nehodí.

Recyklace vs. Upcyklace?

Recyklace je proces zpracování odpadu, obecně spotřební nebo průmyslový, jako plast, papír, kov nebo sklo – upravuje se a přeměňuje na použitelnou surovinu pro novou výrobu. Upcyklace znamená obrátit nežádoucí produkt (než by se měl stát odpadem) do kvalitnějšího nebo jinak využitelného produktu.

Proč se upcyklování stalo tak oblíbeným?

Zpomalující se ekonomika vedla k většímu povědomí o odpovědnosti za životní prostředí a od jejího porodu ke kultuře, kterou vidíme dnes. Tento kolektivní inovační duch a environmentální vědomí vedly k upcyklaci téměř ve všech oblastech života. Vzrušující projekty, úspora peněz nebo vytvořit na zakázku krásné předměty a současně pomáhat a chránit naši planetu od zbytečných odpadů.

Tato novátorská metoda získávání a produkce renovovaných materiálů vytvořila zcela nový a prosperující průmysl. Tento přechod zpět k ručnímu řemeslnému podnikání je dech čerstvého vzduchu.

Určitě se najde ve vašem domě mnoho předmětů, které by mohly ve vás způsobit kreativní tvorbu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version