Domů Odpady Udržitelná teorie vs. praxe a svět bez odpadů a plýtvání

Udržitelná teorie vs. praxe a svět bez odpadů a plýtvání

0

Ačkoli to i pro mne samotného zní neuvěřitelně, již sedm let se zabývám budováním světa bez odpadů a plýtvání. Buduji ho v montérkách, které si občas beru na sebe i na přednášky. Nikdy, skutečně nikdy druhým nepřednáším jen o teorii, ale ukazuji jim reálnou praxi, a to často i svou vlastní.

Na udržitelnou teorii všeho možného máme jiné odborníky. Když se mne někdo zeptá na mé vzdělání, odpovím, že je všeobecné. Víceméně se zaměřením na strojírenství, jsem strojař teoretik. Na gymnáziu v Novém Strašecí, totiž až na jednu praxi, jsme se k technice v praxi příliš nedostali. Možná i proto praxi o to více vyhledávám dnes.

Není to tak dlouho, kdy zde byl zveřejněn příspěvek organizace GREENPEACE. Ten nabízí seznam zdrojů a informací o klimatických změnách. Přiznám se, že první na co jsem si vzpomněl, byl seznam mluvčích konference EFPSA, které jsem měl možnost se v Praze v roce 2019 osobně účastnit. Ze sáhodlouhého seznamu této několikadenní konference jsem totiž jako jediný mluvčí, neměl u svého jména žádný titul.

Třešničkou na dortu byla první vizitka z mnoha, kterou jsem obdržel a vyměnil za vlastní. Její nositelka totiž měla tituly na své vizitce tak dlouhé, že se na ni téměř nevešlo její vlastní jméno.

Když jsem si zdroje předložené organizací GREENPEACE prohlížel, zjistil jsem, že je všechny spojuje nejen klima, ale i další skutečnosti. Tou první je, že většina zdrojů je akademických, které se zabývají tématem klimatické změny na akademické úrovni. Respektive se živí například „překladem“ vědeckých dat do nevědecké podoby srozumitelné i nám laikům.

Druhou pak, že ve většině případů se jedná do určité míry, či ze 100% o formu organizací a společností, které jsou závislé na příspěvcích třetích stran. Tedy státních peněz, dotací a dalších různorodých veřejných příspěvků.

Třetí a poslední pak skutečnost, že všechny se věnují pláči nad rozlitým mlékem, ale žádná minimálně dle mého zjištění, se nevěnuje skutečné změně stavu. Myslím reálné a praktické změně stavu. Maximálně deklarují a přidává slova KDYBY, PAK BY apod. Krásně je to nazváno na konci jednoho z odstavců, kde je doporučeno.

Proto sledujte především, trendy“

Ano, to je ono, trendy jsou v kurzu. GREENPEACE dokáže sledování trendů, přinést roční obrat přes 10 mil dolarů rok co rok, již několik desetiletí. Věřím, že stejný postup si zajistí i do budoucnosti. Stačí se jen držet zaběhlé strategie.

HLASITĚ PLAKAT NAD ROZLITÝM MLÉKEM A HLAVNĚ NIC NEDĚLAT PROTO, ABY SE PŘÍŠTĚ NEROZLILO

To je totiž právě ten největší rozdíl mezi nedotovanými praktiky a dotovanými teoretiky. Ti první po prvním rozlití, hledají možnosti, jak dalšímu zabránit. Nejenom že hledají, oni je materializují a sjednávají nápravu stavu na určitých místech, které si může kdokoliv ověřit.

Ti druzí mluví, protože vědí, že čím více a hlasitěji budou křičet, tím více je bude slyšet. A tím se dostanou k prostředkům, které pro svou činnost potřebují.

Když jsem v roce 2014 po roční práci jako živnostník, zakládal svou společnost, volil jsem cíleně název, v němž nebylo slovo EKO. Mnoho lidí mě doporučovalo opak, ale já zvolil místo něj těžko zapamatovatelnou zkratku IBCSD LAB. Písmena IBCSD skrývají anglické výrazy INTERNATIONAL BUSINESS CENTER OF SUSTAINABLE DEVELOPMEN a LAB je výraz pro LABORATOŘ. Důvodem bylo, že jsem chtěl, aby se lidé o mou, resp. naší společnou práci zajímali z důvodu výsledků, nikoliv pouhé teorie, o které budeme jen mluvit.

O několik měsíců později byl založen jakýsi nový „ústav“, který své „podnikání“ založil na přesně opačném principu. Do názvu si zvolil akademicky znějící titul, kterým ukázal, že montérky u něj netřeba hledat, na rozdíl od bílých plášťů nebo kravat.

Krátce po vzniku jsem novému subjektu nabídl spolupráci.  Byl jsem odmítnut se sdělením, že mají práce dost. Nedivím se, protože díky titulu se stal nový subjekt miláčkem médií a s každou otázkou, týkající se udržitelného rozvoje a všech jeho odnoží se obracel právě na něj a jeho teoreticky vzdělané vedení.

Udržitelně zelená reklama a cirkulární marketing, podpořený obchodním sponzoringem, přináší unijní ovoce a samozřejmě i prostředky. Mé dotazy na to, zdali by nebylo lepší ukázat udržitelnost i ve vlastní ekonomice, způsobilo nemalé rozladění a institut přestal komunikovat kompletně.

O to více mne překvapilo, že právě tato organizace a její zakladatelé se staly v tichosti na konci roku 2019 zakládajícími členy dvou společností s ručením omezením. Přemýšlím, co stálo za krokem, nad kterým byl vždy pozdvihován nos. Že by závan dotačního větru mířícího na společnost s ručením omezeným? Myslím, že se to brzy dozvíme.

Svou cestu jsem nezačal proto, že bude jednoduchá, lehká nebo výnosná. Začal jsem ji proto, že chci měnit svět z toho, který se mění na globální skládku, zpět na místo, kde bude radost a čest žít. A budu-li přibírat pod svá křídla další společnosti nebo organizace, nebudete to proto, že chci sát z jejich prostředků. Chci jim nabídnout své ruce a hlavu, vše co mám k tomu, abychom budovali tento svět společně i pokud možno udržitelně.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version