Domů Odpady Turistika přinesla velké množství odpadků, jednorázových obalů a plastů.

Turistika přinesla velké množství odpadků, jednorázových obalů a plastů.

PRŮVODCE PRAŽSKÝCH SLUŽEB TŘÍDĚNÍM ODPADU NA CESTÁCH I NA CHALUPĚ ANEB I V LÉTĚ SE DÁ TŘÍDIT CHYTŘE

0

Rozmach domácí turistiky a renesance chalupaření se negativně projevila na tuzemské přírodě. Tu postihla záplava nebývalého množství odpadků, jednorázových obalů a plastů. Následující průvodce Pražských služeb vám poradí, jak nakládat s odpady z pikniků, výletů nebo domácích grilovaček. Ve většině případů se tyto odpadky budou v přírodě rozkládat desítky či stovky let. Ze zasazené PET láhve ani z odhozeného ubrousku strom nevyroste.

Respirátory, roušky a další ochranné pomůcky

V posledním roce a půl se respirátory a roušky staly nedílnou součástí našich životů. Bohužel se stejně tak stávají součástí i naší přírody. Nelze přesně určit pomyslný poločas rozkladu ústenky ani respirátoru úrovně ochrany FFP2. S jistotou však lze říct, že materiály použité při jejich výrobě se v průměru rozkládají desítky až stovky let. Proto by za žádných okolností neměly končit pohozené v přírodě.

Použité jednorázové ochranné prostředky patří do nádob na směsný odpad. Ideálně by měly být zabalené v sáčku, aby nepředstavovaly riziko pro zaměstnance svozových společností.

PET Láhve, plastové obaly od kosmetiky a igelitové sáčky

Plasty se staly smutným mementem naší doby. Narazíme na ně v nejvyšších pohořích i na dně nejhlubších oceánů. Omezit jednorázové plasty, igelitky a PET lahve se snaží téměř celý vyspělý svět. Ani Česká republika není výjimkou. Jde o běh na dlouhou trať.

Základní pravidlo je, že plasty patří do žlutých kontejnerů. To se týká i prázdných obalů od tělového mléka, nebo opalovacích krémů.

Pokud jsou nějakým způsobem znečištěné – například od oleje, barev či zbytků jídel, patří do černého kontejneru na směsný odpad.

Jídelní termoobaly a krabice od Pizzy

Obaly vyrobené z polystyrenu jsou v přírodě prakticky nerozložitelné. V závislosti na typu produktu se odhaduje doba rozkladu na více než 1000 let, ačkoli toto tvrzení záleží na konkrétním produktu. Proto bychom poslední sbohem tomuto obalu měly dát při vhození do žlutého kontejneru.

To bohužel nejde v případě jejich nadměrného znečištění. Ve svozovém voze se totiž polystyren rozdrtí, znečistí zbytek a znemožní tak recyklaci většího množství svezeného odpadu.

Jednoduché to není ani s těmi jídelními obaly, které se na venek tváří jako papírové. Často jsou uvnitř potažené tenkou plastovou vrstvou. Recyklovatelné často bývají označené jako „eco“.

Do kategorie nerecyklovatelných produktů spadají i obaly od naložených mas a olejových marinád na maso. Ani ty by neměly končit v recyklaci.  Olejem silně znečištěné obaly nejsou pro další recyklaci vhodné, proto by správně měly skončit v černé popelnici na směsný odpad. V Praze máme tu výhodu, že následně putují do ZEVO Malešice. Poslouží tak alespoň k výrobě tepelné a elektrické energie a neskončí zahrabány na skládce.

Konzervy, plechovky a plynové vařiče

Než se rozloží železná plechovka, uplyne minimálně padesát let. Ty hliníkové s námi budou patrně ještě déle. Co s tím?

Stačí je neodhazovat v lese a využít vhodný kontejner. Třeba v Praze na tyto nápojové obaly číhá v ulicích téměř 1600 šedých kontejnerů. Ty jsou určeny nejen pro sběr plechovek, ale lze do nich vyhodit víčka, prázdné konzervy nebo třeba plechové tuby. Do šedých kontejnerů naopak nepatří kovové obaly a kanystry od olejů a pohonných hmot nebo prázdné tlakové lahve od turistických vařičů či zahradních grilů. Tento odpad patří na sběrný dvůr.

Vlhčené ubrousky a dětské pleny

V přírodě se velmi špatně rozkládají. Jsou vyrobeny z materiálu podobnému plastu. V přírodě tak vydrží desítky let. Nesnažte si ušetřit cestu k popelnici jejich spláchnutím. Mají tendenci ucpávat kanalizační síť, protože fungují jako jeden ze základních stavebních kamenů pro útvary známé jako tukovce. Tyto útvary tvořené tukem, vlhčenými ubrousky a dalším odpadem jsou schopné ucpat kanalizaci.

Do odpadkového koše patří i dětské pleny. V přírodě volně pohozená jednorázová plena se údajně rozkládá 200 – 400 let.

Nedopalky, žvýkačky a slupky

Ačkoli se může stát, že malé prohřešky přírodu neohrozí, opak je pravdou. Nedopalky jsou jednak toxické, jednak se rozkládají 15 let. Zdá se vám to hodně? Tak věřte, že taková žvýkačka se rozkládá zhruba 50 let. Odhazování není normální ani u slupek ovoce. Banánu to trvá několik měsíců a slupce od pomeranče až rok. S organickým odpadem si příroda sice poradí, ale neházet odpad kolem sebe je věcí slušného chování.

Na to, že takové chování není normální poukazovala stejnojmenná kampaň Pražských služeb. „Odhazováním obtížně rozložitelných odpadů trestáme jen sami sebe. Proto jsem rád, když vidím, jak se mezi lidmi namísto jednorázových obalů stále více objevují opakovaně využitelné lahve či termohrnky. Ukazuje se, že změna je možná. Nejde jen o současnost, ale i o naši společnou budoucnost – jinou planetu totiž nemáme,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček. “

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version