- Reklama -spot_img
DomůOdpadyTisíce tun materiálu vhodného k recyklaci končí svůj život v přírodě

Tisíce tun materiálu vhodného k recyklaci končí svůj život v přírodě

Hrdinové ve žlutých tričkách uklidili v Česku v loňském roce více než 83 tun odpadu

- Reklama -spot_img

Dobrovolníci z neziskové organizace Trash Hero dokázali za rok 2021 z veřejných prostranství odstranit více než 83 tun nepořádku. Přes polovinu odpadků odhozených ve veřejném prostoru přitom tvořil materiál vhodný k recyklaci. Zálohované obaly ale dobrovolníci nenašli téměř žádné.

Po celé ČR loni proběhlo skoro 300 úklidů organizace Trash Hero, kterých se zúčastnilo 1268 hrdinů ve žlutých tričkách. Ti sbírali odpadky po celém Česku a ze země mimo jiné zvedli 6 tisíc PET lahví, 5 tisíc plechovek a 2,5 tisíce nezálohovaných skleněných lahví. Naopak vratných pivních lahví se zálohou 3 Kč našli dobrovolníci jen 158. Zálohované lahve tak tvořily pouze 1 procento všech odhozených nápojových obalů.

„V každém městě, skoro v každém křoví, jsou PETky nebo plechovky. Nacházíme jich tisíce. Pivních lahví ne. Těch je naprosté minimum. Zálohový systém prostě funguje. Ty tři koruny jsou argument, proč pivní láhev vrátit do obchodu a ne hodit do křoví. Přál bych si, aby byly zálohované i PETky a plechovky. Pak by parky v našich městech vypadaly o dost jinak. A příroda taky. Nikdy jsem v lese nenašel pohozenou pivní láhev. O plechovkách to ale říct nemůžu. Doufám, že bude Česká republika následovat trend mnoha evropských zemí, kde už zálohování funguje řadu let,“ komentuje David Vojta z Trash Hero.

Tisíce tun materiálu vhodného k recyklaci končí svůj život v přírodě, na skládkách i ve spalovnách

Přes poměrně propracovanou síť sběrných míst v Česku, stále vznikají černé skládky a místa s pravidelným výskytem nepořádku. Zarážející je, že přes 60 procent veškerého uklizeného odpadu za loňský rok tvořily snadno recyklovatelné materiály. „Například PET a hliník je možné recyklovat téměř donekonečna. Podle oficiálních odhadů se v Česku vytřídí jen tři nápojové plechovky z deseti. To znamená, že tu ročně přicházíme o 8 tisíc tun hliníku, z kterého by se mohlo vyrobit nějakých 312 milionů nových plechovek. U PETu, i přes vyšší procento třídění, takto přicházíme o desetitisíce tisíce tun materiálu ročně. Řešením by byl plošný, cirkulární zálohový systém,“ doplňuje Andrea Brožová, mluvčí iniciativy Zálohujme.

 

O Trash Hero Czech Republic

Organizace Trash Hero Czech Republic existuje od roku 2016 a patří k celosvětovému hnutí Trash Hero. Pravidelné úklidy probíhají ve 13 městech, celosvětově ve 171 základnách ve 20 zemích. „Budeme pořádat úklidy, dokud to bude třeba,“ říká spoluzakladatel Jan Bareš z Trash Hero Czech Republic, „Snažíme se o obrat společenského myšlení. Šíříme myšlenku, že třídit je dobré, ale vytvářet méně odpadu je ještě lepší. A hlavně ten odpad neházet kolem sebe…“

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
KategorieODPADY
inODPADY
inODPADYhttps://redakce.inodpady.cz/
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.
-Reklama -
Aktuální články
- Reklama -
Aktuální články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno