- Reklama -spot_img
DomůOdpadyTěžba bitcoinu vyprodukuje přes 30 000 tun elektroodpadu ročně

Těžba bitcoinu vyprodukuje přes 30 000 tun elektroodpadu ročně

Environmentálně neudržitelné kryptoměny

- Reklama -spot_img

Lhostejno, zda-li v kryptoměnách frčíte, nebo ne. Bylo by však podivné, kdybyste o nich ještě neslyšeli. Zjednodušeně řečeno, kryptoměny jsou decentralizovaným „ničím“ opatřeným hodnotou a zcela závislé na víře investorů a technologiích. Tou nejznámější (a zřejmě nejstarší) kryptoměnou je bitcoin. Ten je tu již od roku 2009. Ale odkud se ty kryptoměny berou, že? Takzvaně se těží. Jistěže ne v dolech, ale pomocí výkonných počítačů. A tady se dostáváme k tomu, proč si o bitcoinu čtete na tomto blogu.

 

Těžba kryptoměn spotřebuje více elektrické energie, než spotřebují některé státy!

Energetická superspotřeba

O ekologičnosti kryptoměn se nikde moc nedočtete. Investory něco podobného nezajímá. Především však proto, že tady o ničem podobném nemůže být ani řeč. Dokonce naopak. Těžba kryptoměn je skutečně velmi náročná na elektrickou energii. Posuďte sami: na těžbu bitcoinu se globálně ročně spotřebuje kolem 129 terrawatthodin energie. (Celkové množství elektrické energie spotřebované pro těžbu kryptoměn je kolem 177 TWh). To je více, než spotřebuje středoamerická Argentina! Říká se, že těžba kryptoměn přispěla ke zvýšení ceny elektrické energie minimálně o 10%. Ale věřte tomu, že? Nejvíce bitcoinu se těží v Číně. Odhadem asi 75% z celkové těžby. Zde se těžaři přesouvají především do odlehlejších oblastí, kde jsou ceny energií nižší a rovněž není nouze o levné pozemky. Komunistické Číně se tak podle některých zdrojů může stát to, že v roce 2024 jen bitcoinový těžařský průmysl dosáhne astronomické spotřeby 300 TWh. To je mimochodem více, než nyní spotřebuje například Itálie. Převede-li se tato spotřeba energie teoreticky na emise, máme tu přes 130 000 000 tun uhlíkovým emisí. Hezké, viďte?

Nikdy nebylo spotřebováno takové množství energie a vyprodukováno tolik emisí pro zájmy tak úzké skupiny lidí!

 

Elektroodpad z těžby kryptoměn

Vedle enormní energetické náročnosti s sebou přináší těžba kryptoměn i další velmi zásadní problém. A sice gigantické množství elektroodpadu. Hlavní požadavek na hardware při těžbě kryptoměn je samozřejmě na výkon. A tento výkon markantně snižuje životnost součástí „těžebních strojů“. Životnost počítače provozujícího těžbu bitcoinů je zhruba 15 měsíců! Vyřazené součástky těchto superpočítačů pak zpravidla nemají žádné další využití. Stávají se elektroodpadem o jehož odevzdání k recyklaci můžeme samozřejmě teoretizovat. Pro výrobce hardware je těžba kryptoměn zlatý důl (výroba součástí pro těžební počítače ovlivňuje výrobu součástek pro běžnou spotřební výpočetní techniku, která tak může zdražovat). Pro životní prostředí katastrofa. Elektroodpad je jednou z nejrychleji se zvyšující kategorií odpadu co do množství. Recykluje se ho jen zlomek. Většina končí ve spalovnách, na skládkách nebo nelegálním pašováním do rozvojových zemí, kde se z něj v nuzných podmínkách místní obyvatelstvo snaží primitivními prostředky získat některé drahé kovy.

Těžba bitcoinu vyprodukuje přes 30 000 tun elektroodpadu ročně

Těžba krypotoměn vyprodukuje podle odhadů 30 700 tun elektroodpadu ročně. Množství vyprodukovaného elektroodpadu se tak přibližuje číslům, která vykazují v oblasti produkce elektroodpadu některé menší země. Podle serveru The Economic Times „při vydělení celkového množství elektroodpadu průměrným počtem bitcoinových transakcí se dojde k tomu, že pouhé dvě transakce vytvoří tolik odpadu jako vyřazený iPad.“

Lze předpokládat, že pokud bude oblast investic do kryptoměn i nadále perspektivní, stane se právě těžba kryptoměn během několika let jedním z hlavních poškozovatelů životního prostředí a učebnicovou ukázkou toho jak nezvládnutou oblastí takzvaná digitalizace vlastně je.

40 % všech bitcoinů má v držení zhruba 1000 subjektů

 

(Zdroje: bbc.com, časopis odpady 11/21, yahoofinance, Quartz)

Autor: TŘÍDĚNÍODPADU.CZ

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
KategorieODPADY
inODPADY
inODPADYhttps://redakce.inodpady.cz/
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.
-Reklama -
Aktuální články
- Reklama -
Aktuální články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno