Domů Recyklace Skryté dopady mobilních telefonů na životní prostředí

Skryté dopady mobilních telefonů na životní prostředí

0

Webinář s názvem „Skryté dopady mobilních telefonů na životní prostředí“ proběhl on-line 6. května 2021 v rámci vzdělávacího projektu Akademie Greenpeace. Přednášku si připravil Miloš Polák z neziskové společnosti REMOBIL, která se zabývá sběrem a recyklací nepotřebných mobilních telefonů.

Před pouhými 12 tisíci lety žilo na celé planetě zhruba stejně lidí, jako v současné době v Berlíně. Energetická i materiálová spotřeba tehdejšího člověka byla výrazně menší, než spotřeba současného moderního člověka, čímž globální dopady lidské činnosti byly zcela minimální. Je skoro neuvěřitelné, že se každou vteřinu vyrobí celosvětově asi 57 nových mobilních telefonů. Z reprezentativního průzkumu společnosti REMOBIL, který proběhl na konci roku 2020 mezi obyvateli hlavního města Prahy vyplývá, že počet odložených a nepotřebných mobilů v rámci pražských domácností je celkem 1,4 miliony kusů, v celé ČR pak okolo 12 milionů kusů. K recyklaci se přitom dostane pouze 5 až 10 % mobilů. Tento fakt představuje skrytou, ale významnou environmentální zátěž, kterou lze rozdělit na dvě linie.

Za prvé se jedná o (ne)využití surovin a materiálů, které mobilní telefon obsahuje. Aby si člověk dokázal jednoduše představit environmentální zátěž výroby mobilního telefonu, stačí zmínit jediný fakt. Těžba, výroba a kompletace průměrného mobilního telefonu s sebou nese více než tunu odpadního materiálu. A recyklací materiálů v mobilním telefonu (vzácné kovy, železo, plast, sklo) dochází k významné úspoře – zejména není potřeba materiál znovu vytěžit. To v součtu znamená například významné úspory vody a snížení produkce ekvivalentu CO2. Mobilní telefony také obsahují množství nebezpečných materiálů, které se odbornou recyklací odstraní či recyklují a tím nedochází ke škodlivým emisím. Pokud mobilní telefon skončí na skládce odpadu, pak dochází k uvolňování toxických látek do životního prostředí. Podle vědeckých studií až 40 % nebezpečného olova na skládkách odpadu pochází z elektrického a elektronického odpadu.

Za druhé samotná výroba mobilního telefonu je extrémně energeticky náročná. Jedná se zejména o výrobu integrovaných obvodů a čipů. Pro představu: na výrobu jednoho kilogramu železa spotřebujeme asi 25 MJ energie, zatímco výroba jednoho kilogramu smartphonů (5-7 kusů) spotřebuje okolo 10 000 MJ energie. Tím, že mobil opravíme, nebo využijeme jednotlivé komponenty na náhradní díly, prodloužíme životnost a zužitkujeme tuto vysokou „vtělenou“ energii (tzv. „embodied energy“).

Proto se REMOBIL snaží všem nabídnout co nejjednodušší způsob, jak se nepotřebných telefonů zbavit. Zároveň z každého telefonu přispívá 10 Kč na charitativní účely. Spolek REMOBIL sebral již 50 tisíc nepotřebných mobilů a tím vybral půl milionu Kč např. pro potřeby Jedličkova ústavu a škol, pro Mobilní hospic Ondrášek nebo pro agentury domácí péče.

A jak může každý z nás zmírnit negativní dopady velkého množství nepotřebných mobilů na životní prostředí?

  • Používat mobilní telefon třeba 5 i více let.

  • Dobře si promyslet nákup nového mobilu a zohlednit vlastnosti, jako jsou životnost, robustnost, trvanlivost, opravitelnost.

  • Používat různé ochranné prvky jako jsou další kryty či ochranná skla.

  • Správně nabíjet mobil pro dlouhou životnost baterie. Mobil bychom neměli přebíjet ani nechat zcela vybít.

  • Využívat opravárny a servisy. Často stačí nechat vyměnit baterii a telefon lze používat další 2 roky.

  • Pokud už je telefon opravdu nepotřebný a nepoužívaný, i tak mu lze dát nový smysl. Mobil lze například prodat, darovat, využít pro jiný účel nebo věnovat do projektu REMOBIL.

Autor: RNDr. Miloš Polák, Ph.D., Greenpeace Česká republika

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version