- Reklama -

Second handy, upcyklace či recyklace textilu. Jak zamezit plýtvání oblečením?

Dejte o sobě vědět!

Aktuálně

Pavla Růžičková
Zajímá mě ekologie, ochrana životního prostředí, recyklace, upcyklace, zero waste, nové technologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj, jóga, meditace a všechny zajímavé projekty.

Udržitelnost je velmi žhavým tématem i pro módní byznys. Chemická výroba, bělení a barvení látek zbytečně zatěžuje planetu. Módní návrháři se proto čím dál více zabývají výrobě oblečení z použitých látek a bojují proti plýtvání oblečením. Pokud se věnujete podobným činnostem i vy, dejte díky našemu magazínu o sobě světu vědět.

Možná patříte k těm, co poctivě třídí odpad, snaží se šetřit energie, při cestování co nejvíce využívají veřejnou dopravu či kola a udržitelnou cestu hledají i v oblékání. Využíváte oděvy z organické bavlny a udržitelných materiálů, second handy a recyklované oblečení. Pokud se poznáváte, představte se nám v našem magazínu.

Udržitelné cesty v oblékání

V rámci udržitelné módy dnes spousta módních návrhářů pracuje na bázi zero waste – nulového odpadu, metráž zpracovává tak, aby se zužitkovaly i odstřižky a používá ekologické, upcyklované i vintage materiály. V rámci upcyklace neboli přetváření odpadového materiálu, nepotřebných a použitých výrobků na nový materiál či předmět s užitnou hodnotou se zvyšuje původní hodnota výrobku. Nevytvářejí se nadbytečné zásoby oblečení a zamezuje se jeho plýtvání.

Použitý textil v ČR

Každý rok se jen v ČR vyhodí asi 200 000 tun použitého textilu, hlavně díky dostupné a levné konfekce vyráběné v Asii prodávané nadnárodními řetězci. Výrobci textilu neprovozují systém zpětného odběru. Oblečení z kontejnerů se ručně třídí a využít lze asi 40 %. Nepoužitelný textil se hlavně skládkuje, neboť spalovny o textilní odpad nemají zájem, nebo vyžadují vysokou úhradu za převzetí. Použitý textil se prodává do mimoevropských zemí, hlavně do Afriky, kde se zimní zboží díky teplému počasí nevyužije, stejně jako dámské letní oblečení v muslimských zemích díky odlišné kultuře. Příjmy z celkového procesu prodeje stačí jen na udržení systémy v chodu.

Jak se recykluje textil

I když se sběru textilu říká recyklace a mnohé rádoby „ekologické značky“ na ni lákají své zákazníky, jde spíše o re-use a downcyklaci. Kombinace různých materiálů, jako jsou polyestery, polyamidy, akryl, nylon a levná bavlna nedovolí od sebe mechanicky separovat tkaniny. Na světě připadá jen 1% recyklovaného textilu ze 100 miliard vyrobených kusů oblečení. Ke skutečné recyklaci textilu dochází v minimální míře v úzce specializovaných provozech. Downcyklací se ze sběrového textilu vyrábí hadry, pucvol, izolace a výplně v čalounictví.

 

Upcyklace neboli rekonstrukce vyřazeného oblečení

Refashion, swap, slow fashion či upcyklace v rámci rekonstrukce vyřazeného oblečení patří mezi nejnovější žhavé trendy v udržitelné módě. Vítáme proto všechny recyklátory textilu a vizionáře udržitelného způsobu podnikání, kteří se textilním odpadem zabývají, uvědomují si, že jsou součástí celku, nesou zodpovědnost za své činy a snaží se měnit budoucnost. Pokud tedy tvoříte, podnikáte a věnujete se tomuto odvětví, rádi vám poskytneme free prostor pro sdílení udržitelných projektů a prezentace v našem magazínu. Dejte o sobě vědět. Díky vám lidé nebudou lhostejní.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieDOPORUČENÉ
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version