Domů Odpady V ruské Arktidě dobrovolníci uklízejí pobřeží od plastových odpadů

V ruské Arktidě dobrovolníci uklízejí pobřeží od plastových odpadů

0

V ruské Arktidě probíhá rozsáhlé čištění od odpadů, zejména plastových odpadů, což představuje začátek mezinárodní kampaně, která má za cíl zvýšit povědomí o dopadu znečištění odpadem v této oblasti. Práce na úklidu a vyčištění, provádí asi 500 místních obyvatel, zejména dobrovolníků a úředníků OSN. Vše se odehrává ve vodách kolem Murmansku, severovýchodního Ruska, největšího města v arktickém kruhu s počtem asi 300tis obyvatel.

Akce představuje zahájení činnosti nové nevládní organizace Nadace Slava, jejímž cílem je zvýšit povědomí o rostoucím problému a dopadu na znečištění způsobeného člověkem v ruské Arktidě.


Organizace uvedla, že nedávné objevy velkých polystyrenových kusů v ledových tocích, které protékají pouhých 1000 kilometrů od severního pólu, vyvolaly obavy, že dříve tyto vody byly nedotčené a chráněné v Arktickém oceánu.

Zdálo se, že nárůst tání ledu, který dříve působil jako bariéra, vedl k rostoucímu toku znečištění plastu. Další příčinou je eskalující úroveň znečišťování lidmi od pobřežních komunit – celkový obraz je jedním z rostoucích obav, který také ohrožuje místní volně žijící zvířata.

„Znečištění v ruské Arktidě se blíží stejným hodnotám jako v Atlantickém nebo Tichým oceánu,“ řekl výkonný ředitel Nadace Slava Sergej Rybakov.

„Dříve byla ruská Arktida vždy jedním z nejvíce nedotčených a nezamořenou vodní tváří země. To, že detekujeme takové vysoké úrovně znečištění, by mělo působit, jako velká výzva pro budování mezinárodního společenství, „dodal.

„Vyzýváme všechny národy, zejména ty, které mají pobřežní oblasti na ruské Arktidě, aby se shromáždily a našly řešení, které by umožnilo zmírnit dopad lidských aktivit na naše oceány, komunity a volně žijící zvířata, které se spoléhají na své zdraví.“ Uzavřel Rybakov.

Zdroj: WMW

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version