K napsání tohoto příspěvku mne inspirovala, jako k mnoha jiným, jedna z mých dlouhých služební cest. Sloužila k šíření povědomí o systémové prevenci vzniku odpadu a plýtvání a vedla prostorem a časem, kde plýtvání bylo a je na pořádku denním.
Pro změnu jsem k němu získal inspiraci a fotodokumentaci , resp. ve vlacích brázdících naši republiku. S ohledem na skutečnost, že s podobnými vagony jsem se setkával i v zahraničí, myslím, že ani tam to nebude jiné.
V názvu jsem si dovolil použít slova písně folkového zpěváka Wabiho Daňka. Slova, která zná téměř každý z naší generace. Bohužel s ohledem na absenci jeho písní v hitparádách sociálních sítí, již postrádá stejně silnou znalost té generace mladší. I oni však mohou, budou-li mít chuť, poslechnout si o čem zpívá například na youtube. Na kolejích v dnešních dnech, moc rosy nenajdete.
V případě vlhkých skvrn se pravděpodobně bude jednat o něco úplně jiného, něco, čemu by asi píseň nevěnoval ani ten nejtvrdší zálesák. V každém případě jsem si na píseň vzpomněl, když jsem šel vykonat ve vlaku tělesnou potřebu.
I přesto, že záchodová kabinka REGIONJETu vypadá jinak, než ta u ČESKÝCH DRAH, princip je stejný. Po vykonání potřeby zmáčknete tlačítko a ….
Se zpožděním se napustí do plechové mísy voda, která i s obsahem následně zmizí.
Kde jinde než na kolejích. Pak je čas si umýt ruce a nechat vodu zmizet. Opět na kolejích.
Napadlo Vás někdy, že by stačila maličkost, aby „na kolejích“ nekončilo dvakrát více vody, než je nutné?…. Ne? Nic si z toho nedělejte.
Nejenom, že to nepadlo Vás, jste totiž jen cestující, či uživatelé vlaků. Ono to nenapadlo ani jejich výrobce, tedy v tomto případě výrobce železničních vagonů. Asi mají tak rádi rosu na kolejích, že se jí snaží sami vytvořit.
To, že změna je snadná a možná ukazují myšlenkové stopy, které mi po vykonání potřeby běžely hlavou tak dlouho, až jsem se je nakonec rozhodl sdílet v tomto příspěvku. Tyto stopy přišly, protože bez ohledu na to, jsem-li v továrně, doma, v hotelu, na večeři, či v přírodě. Probíhá mi hlavou metodologie 6R. Ta kterou aplikuji k tomu, abych měnil svět.
RECOGNIZE – proč musí voda téct na koleje při návštěvě vlakové toalety dvakrát?
RECONSIDER – nestačilo by, kdybych si nejdříve, než spláchnu umyl ruce a voda z umytí pak naplnila toaletní mísu?
REALIZE – oslovím výrobce, provozovatele vlaků, ale i veřejnost a doporučím změnu
Když to totiž udělám, nezůstane už místo na odpadovou pyramidu 3R, která funguje v pravém opaku toho, co deklaruje – namísto menšího, pomáhá generovat větší množství odpadu.
První a druhý body jsou hotové, aktuálně realizuji bod třetí. Nejen pro tuzemsko, ale i pro anglicky mluvící země. A ještě takovou drobnost, PROČ STEJNĚ NEPOSTUPOVAT DOMA A VE FIRMÁCH?