Domů Odpady Reportáž psaná v popelnici, nebo co je to odpadové tržiště?

Reportáž psaná v popelnici, nebo co je to odpadové tržiště?

0

Téměř denně jsem zásobován zprávami o tom, kdo co má v popelnici, či odpadovém kontejneru. To si nedělám legraci, naopak. Přihlásil jsem se ve verzi zdarma, to ještě v době kdy nebyla žádná jiná možnost ke sledování ODPADOVÉHO TRŽIŠTĚ CYRKL. Za tou mimo jiné stojí i INCIEN, tedy Institut Cirkulární Ekonomiky.

CYRKL je, jak sám uvádí hned na první stránce, DIGITÁLNÍM ODPADOVÝM TRŽIŠTĚM.

Tržištěm, které dělá v digitální světě to, co by nesmělo dělat ve světě fyzickém, tedy nabízí ke koupi všelijaké odpady.

Přiznám se, že k nadpisu mne inspirovala vzpomínka na jinou reportáž. Byla psána v Praze a kterou si nikdo z těch, kdo chtějí zpět socialismus s lidskou tváří nepamatují, nebo ji neznají, natož aby ji museli umět citovat.

Byla to zvláštní kniha, kterou napsal vězeň Gestapa v přísně střežené věznici, bez přístupu k psacím prostředkům. Dokázal ji po kouskách dostat ven, kde byla pak po jeho smrti vydána.

Proč mi to připomíná?

Možná proto, že i CYRKL dělá nemožné. Nabízí prostor, kde je možno prodávat odpad, všem, kdo bude chtít. Nezatěžuje se takovými drobnostmi, jako jsou zákony, které jasně definují, kdo smí s odpadem nakládat nebo dle předpisů dále zacházet.

Zákon nezajímá, jestli je odpad pro někoho použitelný, z čeho se skutečně skládá, či je-li odpadem věc nová, nebo stará. Zákon totiž jasně říká jediné.

ODPAD JE TO, ČEHO SE CHCETE ZBAVIT

a dodává, že odpad je i to CO UMÍSTÍTE NA MÍSTO URČENÉ K UKLÁDÁNÍ ODPADU, NEBO TO PŘEDÁTE „SPRÁVNÉ, ODPOVĚDNÉ“ OSOBĚ

Nikdo jiný nemá ze zákona právo s odpadem nakládat než oprávněné osoby. Co jednou popelnice schvátí, více už vám, nemáte-li správné razítko, nenavrátí.

Odpadové nádoby jsou v tomto podobné peklu. V jeho samém středu se skrývá finanční ráj. Privilegium, jehož výdobytků užívají jen ti, kdo jsou jeho součástí.

Třetí nejprofitabilnější průmysl světa se totiž na své místo nedostal náhodou. Za jednu (ne)činnost si totiž rád nechá zaplatit vícekrát. To bez starostí s daněmi, ty se totiž na odpady nevztahují, protože stát peníze na svůj provoz od těch nejbohatších nevybírá, stačí mu to, co mu platí chudí.

CYRKL, stejně jako celá cirkulární ekonomika, je postaven na družné spolupráci s pekelníky.

Hovoří o předcházení vzniku odpadu, ale dělá vše proto, aby se odpad stal odpadem co nejdříve. To nejlépe v co největším rozsahu. To vše nejlépe bez vlastního rizika, protože odpadové tržiště vlastně nic nekupuje, nic neprodává. Prostě jen nabízí prostor pro digitální skládku a na tu ještě ČOI nebo ČIŽP nemá ten správný metr.

Mám takový pocit, že po publikaci tohoto článku, přísun zpráv z popelnice možná ustane. Ne, že by již nebyly zasílány, jen ze seznamu jejich příjemců budu odstraněn já sám.

Přiznám se, že mi to ani nevadí, protože práce se skutečnou prevenci vzniku odpadu a plýtvání přibývá. To na rozdíl od času anebo počtu hodin, které má jeden den.

Provozovatel však nemusí mít strach, čas od času jistě zavítám, jen pro zajímavost, protože bez zaplacení členských příspěvků, mi nenabídne nic jiného než pohled do další popelnice.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version