Domů Recyklace Recyklace a materiálové využití odpadu ze dřeva, jak to je doopravdy?

Recyklace a materiálové využití odpadu ze dřeva, jak to je doopravdy?

0

Dne 30.10.2019 vydalo ČAOH na svém serveru a následně i magazín inODPADY.cz, článek týkající se druhotného využití dřevěných obalů. Většina pochází z průmyslu a často končí na skládkách. Přestože se jedná o kvalitní dřevěné výrobky, které mají za sebou jedinou cestu a jsou nepoškozené.

Článek popisoval z jedné půlky činnost jednoho ze členů ČAOH, aby byl pak dokončen rozhovorem vedeným mezi výkonným ředitelem ČAOH panem Ing. Havelkou a ekologem společnosti KRONOSPAN Ing. Habánem.

Obsah článku mi prozradil, že by právě firma KRONOSPAN, mohla být zajímavým partnerem pro spolupráci v oblasti implementace systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání. Tedy v oblasti zpracování přebytků dřeva, kterých je v téměř každém závodě nadbytek.

Oslovil jsem tedy Ing. Habána a po nedlouhé době jsem dostal zprávu. V té mne pan Habán propojuje s kolegou, který má nákup pro firmu KRONOSPAN na starost. S kolegou jsem se spojil a byl požádán o doplňující informace. Tyto jsem poskytl.

A čekal… A čekal… Připomněl jsem se telefonicky.

A čekal…. A čekal… Připomněl jsem se E-mailem.

A čekal… Až došla odpověď, která je důvodem pro vytvoření tohoto článku.

Výkupní cena nabízených palet majících za sebou jednu cestu je NULA

Resp. MÍNUS 250,-Kč/kamion, což je částka, kterou si za přejímku každého kamionu účtuje externí společnosti, kterou firma KRONOSPAN v tuzemsku využívá.

Firma KRONOSPAN, která je kromě jiného, jak sama ústy svého ekologa říká, jedním ze spoluzakladatelů nadace DŘEVO PRO ŽIVOT. Dělá vše proto, aby dřevo žilo co nejkratší dobu a mělo optimálně nulovou hodnotu pro každého, kromě ní samotné.

Stará se o to, aby se dřevo stalo odpadem po první cestě.

V souvislosti s tímto článkem a přístupem i s ohledem na to, že jsem se společnosti nesetkal poprvé, rozhodl jsem se podívat do její historie.  Zjistil jsem, že je nejen bohatá, ale i dlouhá. Historie sahá totiž až do roku 1897 do Rakouska. Ve Švýcarsku do roku 1965, resp. 1966, kdy ve Švýcarsku vznikla jako akciová společnost. O tři roky později opustila bránu továrny s padesáti zaměstnanci první deska z lisovaného dřeva.

Je velmi zajímavé listovat stránkami webu firmy KRONOSPAN, obzvláště pak těmi korporátními. Ve všech aspektech evokuje ekologický přístup a skutečnou hodnotu stromů a života.

Přestože ekologický přístup a skutečná hodnota stromů a života je pro KRONOSPAN priorita, tak nabídka, kterou jsem dostal je úplným opakem. Jako kdyby principy skutečné hodnoty zůstaly jen na papíře.

Věřím, že tomu tak není!

Cena života přeci nezáleží na tom, jestli prší nebo je sucho. Je zakořeněna mnohem hlouběji. Je to podstata bytí a udržitelnosti, která by měla být oproštěna od cenovky. Má-li být skutečně udržitelný rozvoj základem pro budoucnost, musí se oprostit od zúžení zájmu ekonomické hodnoty.

Společnost KRONOSPAN se stala členem ČAOH teprve na začátku tohoto roku. Vstupem do asociace odpadářů, jak to tak vypadá posvětila minimálně v naší zemi pravidla stanovená odpadovým průmyslem a byznysem. Pravidlům, která kromě jiného říkají, že ODPAD JE VŠE ČEHO SE CHCETE ZBAVIT

Bez ohledu na to, zdali se daná věc dá znovu použít, a to je velká škoda. S pravidly je spojen i cíl, ten v odpadovém průmyslu je jediný VÍCE ODPADU = VÍCE PROFITU

A v této podobě na mne i nabídka, kterou jsem dostal, působí.

 

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version