- Reklama -
Domů Byznys Předcházení vzniku odpadu v textilním průmyslu podle INDUSTRIAL UPCYCLING

Předcházení vzniku odpadu v textilním průmyslu podle INDUSTRIAL UPCYCLING

0

V tomto seriálu připravovaném speciálně pro tento server jsem slíbil, že se budu věnovat různým aspektům a projektům jež se přímo dotýkají mé práce, a tedy i systémové prevence vzniku odpadu. S ohledem na to, že text týkající se textilního odpadu na tomto serveru byl již publikován, není téma dnešního příspěvku zvoleno náhodně.

Článek, o kterém hovořím je rozhovorem s paní Petrou Nedbálkovou, která v kontrastu se svým jménem dbá na to, aby textilu v odpadu končilo méně. Zabývá se upcyklací textilních výrobků, hlavně oblečení, kterému „skončila“ životnost jeho primárního životního cyklu.
Výrobky paní Nedbálková jsou nejen krásné, často i vtipné, ale hlavně je z nich cítit láska a vášeň se kterou svoji práci dělá.

Začínají na konci jedné cesty.
V tom jsme si hodně podobní, je cesta na jejímž konci stojí INDUSTRIAL UPCYCLING začíná mnohem dříve. Začíná tak brzy, že výrobek ještě ani nemá tvar, natož aby se dostal do rukou těm, kteří by ho měli užívat.

INDUSTRIAL UPCYCLING začíná rovnou u výrobců textilu
Může začínat u výrobců látky, knoflíků, košil, kalhot, oblečení, prostírání, závěsů, zkrátka všude, kde se vyrábí, a to v tomto případě hovoříme jen a pouze o textilním průmyslu.
1.4.2019 ve spolupráci s jedním z největších světových distributorů exkluzivního domácího textilu a designérkou Lenkou Vackovou autorkou projektu TEXTILE MOUNTAINS tak začala naše první implementace INDUSTRIAL UPCYCLING do textilního průmyslu. Základ tohoto projektu byl však položen již na konci loňského roku a to konkrétně účastí a přednáškami na konferenci věnované udržitelnosti v módním průmyslu FASHION TECH DAYS, která se konala ve Francouzském ROUBAIX.

Tam totiž vzbudili přednášky na téma INDUSTRY 5.0 a systémová prevence vzniku odpadu veliký zájem a jednání s odborníky mi indikovalo, že TEXTILNÍ PRŮMYSL je dalším, kterému se musím intenzivně věnovat. Záznam z přednášky můžete shlédnout na videu níže.

Co projekt přinese?

Funkčnost projektu je postavena, stejně jako všechny projekty INDUSTRIAL UPCYCLING na metodologie L.E.D. jež staví na třech základních principech aplikovaných současně
TRANSPARENTNOST – DĚLENÍ ZISKU – EFEKTIVITA
V rámci transparentnosti jsou dohodnuty funkce jednotlivých zúčastněných v celém řetězci, kde mají své místo jen články s přidanou hodnotou.
Jasně definovány cenové hladiny a způsob dělení generovaného zisku pro jednotlivé strany, a to na základě rozsahu činnosti, které v rámci projektu vykonávají
Nastavení procesů probíhá při zohlednění nutnosti eliminace plýtvání
Projekt tedy přináší všem zúčastněným benefity v podobě nejen ekonomické a environmentální, nýbrž i prostorové, časové a dalším.

Výstupem projektu jsou čtyři produktové skupiny
1. Odstřižky a pruhy látek
2. Kusy do velikosti 1,5 m
3. Role (3 a 1,5 m) s návinem
4. Produktové katalogy a vzorníky

Každá skupina má definovanou hodnotu a cenu a u položek 1 a 2 se bude jednat vždy o mix materiálů i vzorů.
Již od spuštění projektu se tento ukázal jako plně funkční a ani to, že v době publikace článku dochází a nadále bude docházet k jeho modifikacím neznamená, že by nebyl funkčním, Pravý opak je pravdou.
Nevím, zda-li jste si všimli, či nikoli, že v přínosech byl záměrně vynechán ještě jeden.
Je tím nejdůležitějším.
Aplikací projektu NEBUDOU ŽÁDNÉ LÁTKY VÝROBCE KONČIT NA SKLÁDCE a já věřím, že další hráči se brzy rozhodnou využít INDUSTRIAL UPCYCLING a postupovat shodně.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version