Domů Legislativa Porušení chemické legistativy a neoznačení výrobku

Porušení chemické legistativy a neoznačení výrobku

0
Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 140 tisíc korun společnosti Kovohutě Příbram nástupnická a.s. Firma uvedla na trh v České republice pájecí chemickou směs se 40 procenty obsahu olova. V rozporu s evropským nařízením REACH neuvedla, že jde o výrobek pouze pro profesionální uživatele. Dopustila se tak porušení chemické legislativy.
 
Inspektoři pájecí směs objevili v maloobchodní síti v Chrudimi. U výrobce tohoto produktu – Kovohutí Příbram nástupnická – poté zjistili, že firma na trh v období od března do srpna 2018 dodala celkem 2983 kusů těchto pájecích směsí o hmotnosti 100 gramů navinutých na cívku. „Na etiketě cívky ale nebylo označení, že jde o výrobek jen pro profesionální uživatele, což musí podle chemické legislativy dodavatelé před uvedením na trh zajistit,“ uvedl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.
Výrobce této pájecí směsi se zároveň dopustil dalšího porušení, když pro tuto nebezpečnou chemickou směs neposkytoval v dodavatelském řetězci bezpečnostní list sestavený dle evropského nařízení REACH.
Etiketa cívky s pájecí směsí neměla označení, že je výrobek určený pouze pro profesionální použití.
Společnost Kovohutě Příbram nástupnická je hutnický závod, který recykluje odpady s obsahem olova, vyrábí olovo a jeho slitiny, výrobky z olova a cínu, mimo jiné i kovové pájky obsahující olovo. „Jako profesionální společnost dlouhodobě působící v oblasti chemických výrobků by měla znát a důsledně dodržovat právní předpisy v daném oboru,“ dodal Trávníček.
Proti pokutě uložené inspektory ČIŽP se firma odvolala, Ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo a sankci v plné výši potvrdilo. Pokuta je pravomocná.
Zdroj: aktuality ČIŽP

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version