Domů Byznys PET lahve i plechovky v ČR umíme třídit, zpracováváme je a recyklujeme…

PET lahve i plechovky v ČR umíme třídit, zpracováváme je a recyklujeme…

1

Firmy v České republice se dlouhodobě snaží využít možnosti a efektivitu více než dvacet let budovaného systému třídění komunálních odpadů. Tento systém produkuje množství kvalitních druhotných surovin. Členové České asociace odpadového hospodářství jsou v tomto systému velmi aktivní, a to jak ve fázi svozu, třídění, tak i samotné recyklace.

Prakticky všichni občané ČR mohou poměrně pohodlně třídit odpady do tzv. barevných popelnic. V systému je zapojeno celkem 6131 obcí. Aktuálně dokonce 73 procent celé populace přispívá k udržitelnému nakládání s odpady tím, že aktivně třídí. To je ve srovnání s mnoha evropskými státy skutečně velmi dobrý výsledek. I tak to ale na splnění nových evropských cílů (65% recyklace komunálních odpadů v roce 2035) nebude samo o sobě stačit. Proto je zřejmé, že systém primárního třídění musí být doplněn na něj navazujícím systémem tzv. strojového třídění, či dotřídění (více zde). Zde je třeba ještě pomoci třídícím linkám s lepším nastavením legislativy (více zde), abychom i tuto potřebnou část systému v České republice dostatečně dovybavili.

Už nyní ale umíme velmi dobře strojově dotřídit například zmíněné PET lahve, a to dokonce i dle různých barev, či další druhy plastů. Stejně tak řada linek umí velmi dobře vytřídit kovové i nekovové plechovky a obaly. Třídící technologie separace kovů jsou na velmi dobré úrovni, s vysokou účinností třídění, kdy se využívá buď magnetických separátorů, nebo separátorů v kombinaci s využitím tzv. vířivých proudů.

Tříděním to samozřejmě ale nekončí. Máme sice efektivní sběrnou síť, která pro představu dokáže už nyní z 10 PET lahví uvedených na trh sesbírat plných 8, což je jistě číslo dobré (Francie dokáže z 10 PET lahví sesbírat 2), ale následně je nutné sesbírané a vytříděné druhotné suroviny také pokud možno opět materiálově využít.

Jinými slovy, naše firmy chtějí dát surovinám nový život. To je jedna z klíčových myšlenek oběhového hospodářství. Jako Česká asociace odpadového hospodářství sdružujeme řadu společností, které se recyklací dlouhodobě zabývají a jsou v tom skutečně dobří. Co bychom však všichni potřebovali je, aby nám nyní legislativa pomohla s klíčovou věcí, a tou je zajištění udržitelné POPTÁVKY po recyklovaných produktech. Bez ní totiž nepůjde splnit vysoké evropské cíle.

Recyklace potřebuje mít svůj odbyt, pak bude fungovat. Žádné poplatky, či jiné represivní nástroje recyklaci reálně nepomohou. Poplatky mohou zajistit odklon odpadů ze skládek, například do energetiky, to ano, ale recyklaci skutečně zásadně nepomohou (více viz zde). Možné konkrétní nástroje pro podporu recyklace definovala skupina RecHelp, které je i ČAOH aktivním členem. Aktuálně jde o to, aby se tyto nástroje dostaly do připravované legislativy (viz zde). Máme historickou příležitost. Pokud nyní na recyklaci při schvalování zákona zapomeneme, bude těžké to v následujících letech dohánět.

Videa konkrétních příkladů fungující recyklace na území České republiky

Na závěr několik konkrétních příkladů z České republiky, že třídění odpadů má smysl a že naše firmy recyklovat umí a mají i dostatek druhotných surovin pro svou výrobu. Pomoci ale potřebují zejména s odbytem recyklovaných výrobků tak, aby jejich výrobky byly konkurenceschopné s výrobky z primárních surovin.

Video týkající se recyklace PET z PET lahví v České republice a jeho materiálové využití do finálních výrobků

Video týkající se sběru, třídění a recyklace plechovek v České republice a jejich využití do finálních výrobků

Video týkající se třídění a využití různých druhů plastů z komunálního odpadu v České republice a jejich recyklace do finálních výrobků

Zdroj: www.caoh.cz

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version