Domů Domácí Pardubice žádají po obcích peníze na nákup spalovny

Pardubice žádají po obcích peníze na nákup spalovny

0

Na odkup odstavené spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví Pardubicím přispějí okolní obce. Radnice jedná o odkupu areálu za 35 milionů, aby zabránila firmě AVE CZ v obnovení provozu, které by znamenalo pálení dvaceti tisíc tun chemikálií ročně na návětrné straně Pardubic.

Jasné je, že Pardubice ještě letos koupí od společnosti AVE CZ roky odstavenou spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví.

Co ale jasné není, kolik to bude nakonec pardubického daňového poplatníka stát. Domluvená cena 35 milionů korun za zařízení se už měnit nebude, ale radní chtějí, aby jim s placením pomohly rozpočty okolních obcí. I jejich obyvatelé a politici před deseti lety, kdy se o plánu firmy na pálení chemikálií začalo mluvit, tvrdě vystupovali proti.

„Máme zájem, aby město spalovnu odkoupilo. Na základě memoranda bychom přispěli nějakou částkou, o konkrétní výši se zatím nemluvilo,“ řekl Radim Voltr, starosta obce Rybitví, v jejímž katastru spalovna leží.

Je celkem zřejmé, že Rybitví a nebo třeba Srnojedy těžko mohou Pardubicím dát nějakou horentní sumu. Proto primátor města Martin Charvát hledá další možnosti financování.

Může pomoci i Hradec Králové

Jedním z nich je třeba oslovení šéfů radnice v Hradci Králové, kteří při veřejném projednávání záměru společnosti AVE CZ v hokejové aréně také bojovali proti jeho naplnění. „Určitě se s kolegy z Hradce spojím,“ uvedl Charvát, který chce požádat o podporu i veřejnost, která by mohla přispět na definitivní odvalení hrozby na transparentním účtu.

„Pokud se město v chystaném memorandu shodne se zástupci obcí, založí transparentní účet, kde bude shromažďovat peníze. Prostředníkem jednání města s obcemi se stane sdružení Stop spalovně, které již v minulosti získalo na petiční archy zhruba 50 tisíc podpisů lidí, kteří byli proti znovuspuštění spalovny,“ dodal Charvát.

Již v pondělí měli původně pardubičtí zastupitelé schvalovat kupní smlouvu se společností AVE CZ odpadové hospodářství, právníci ji však ještě nedokončili. Rozhodnutí proto město odkládá na září.

„Dáme prostor právníkům, aby byl materiál stoprocentní. Teď budeme schvalovat finanční krytí v rozpočtu, na letošní rok 20 milionů korun a na příští rok 15 milionů korun. Je to ale tak, že smlouva s AVE CZ je dohodnutá. Cena 35 milionů se už měnit nebude,“ řekl Charvát.

Najít podporu pro svůj plán by primátor v zastupitelstvu měl poměrně lehce. Politici napříč stranami se shodují na tom, že spalovnu za městem nechtějí. Dráždí je snad jen výše ceny.

„Cena je to sice nehorázná, ale je dobré použít veřejné prostředky na to, že zamezíme tomu, aby se někdy v budoucnu zhoršovalo životní prostředí v Pardubicích,“ uvedl radní za TOP 09 Libor Slezák. Před lety se totiž mluvilo o tom, že by firma zařízení prodala za nějakých 8 milionů, později padla částka 14 milionů. „Bohužel, já jsem dokázal vyjednat pouze oněch 35 milionů. Je to výsledek mé práce a na zastupitelích je, aby rozhodli, zda spalovnu za ty peníze koupíme, nebo ne,“ uvedl Charvát.

Politici už na jaře schválili záměr spalovnu koupit, takže se nedá předpokládat nějaká dramatická změna jejich postojů. „Je pravda, že 35 milionů je hodně a že to můžeme považovat ze strany firmy za požadavek na výpalné. Ovšem na druhou stranu nákup vychází tak, že každého občana Pardubic vyjde na nějakých 400 korun. To není ani roční poplatek za popelnici,“ přidal další argument zastupitel za TOP 09 Jiří Skalický.

Firma se marně snaží deset let

Odpadová společnost vlastní spalovnu od roku 2006 a usiluje o povolení obnovit provoz. Jenže stejně dlouhou dobu se jí nedaří získat od úřadu všechna potřebná povolení, takže i pro ni může být prodej zařízení výhodný. Zvažovala, že v něm bude ročně spalovat až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu. Od roku 1995 provozovala spalovnu chemička Synthesia, protože ale nedodržovala emisní limity, provozovnu o devět let později uzavřela.

Firma mimo jiné v kupní smlouvě podmiňuje prodej likvidací technologií. Město chce areál sanovat a později využít například pro Služby města Pardubic. „Kraj nám nabídl pomocnou ruku s žádostmi o dotace na ekologickou likvidaci zařízení u státu. Věřím, že ji nebude problém získat,“ dodal Martin Charvát.

Zdroj: pardubice.idnes.cz

 

//

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version