Domů Doporučené Odpady mění v poklady.

Odpady mění v poklady.

0
Že recyklace není jen třídění odpadu dokazuje Zdrojovna. Projekt založený na myšlence znovu využívaní a solidarity už téměř dva roky na svých workshopech ukazuje lidem, jak z odpadu vytvořit poklad. Ten zatím poslední se konal 22. listopadu v Holešovicích a Lidovky.cz byly u toho.

Prostory Studia Alta@ u holešovického výstaviště se zaplňují během hodiny. Kdo se opozdil, na volné místo u stolů jednotlivých dílniček si musí počkat. Zájem je veliký.

Řeč je o dnes už tradičním workshopu Zdrojovny. Pod heslem ’Tam, kde se odpad mění v poklad’ sem lidé přicházejí vyrobit vánoční dárky a jiné užitečné věci. Náušnice, záložky do knih a zarážky do knihoven z poškrábaných vinylových desek. Obaly na knihy a modely hasičských či policejníchautz obalového kartonu. Nákupní tašky ze starých triček nebo vázy, skleničky a mísy z použitých skleněných lahví. Mohou se tady i naučit, jak si uplést houpací síť. Venku na dvorku za zvuku brousku a kladívek vdechují lidé nový život starému, často i rozbitému nábytku.

Příjemně strávená neděle

Během několika hodin se na workshopu vystřídá až dvě stě lidí.Cestu si sem našli mladé rodiny, senioři a studenti, i ti zahraniční. Skupinka kamarádů z programu Erasmus je atmosférou nadšena.

Františka Hosta, který zde učí zájemce zpracovat starý karton v obaly na knihy nebo hasičská autíčka, obrovský zájem lidí mile překvapil. Se Zdrojovnou spolupracuje poprvé.

Kamila a Veronika zrovna čistí staré lahve od vína. Pod dozorem Jiřího Braunera z projektu SRNA pak lahve dávají do tzv. Pukacího stroje. „Projekt SRNA vznikl asi před třemi lety a zabývá se recyklací skla, které končí povětšinou v kontejnerech – lahve, demižony a jiné použité skleněné nádoby. Sám jsem si vyrobil pukací stroj, který z vody vyrábí brownův plyn a ten pukne lahev, která se točí na točně starého gramofonu. Vznikají tak nové možnosti jak nádobu využít jako skleničku, vázu, nebo mísu,“ vysvětluje Brauner s tím, že mezi skláři tato metoda není ničím novým.

Sám sklářem není, inspiroval ho kamarád. Workshopu Zdrojovny se nyní účastní už po čtvrté. Mezitím se Veronika s Gábinou usmívají nad povedeným výsledkem – stylovými skleničkami na whisky. Na pískovacím stroji opodál si pak mohou na skleničku i něco vyrýt.

O ZDROJOVNĚ

Vycházíme ze zkušenosti, že část společnosti žije v nedostatku, zatímco jiná část oplývá přebytkem. Chceme přispět k větší rovnováze tím, že vytvoříme prostor vhodný pro přetváření odložených věcí a setkávání lidí, aby věci mohly najít své nové majitele.

Na workshopech Zdrojovny využíváme odpady (tj. předměty určené k likvidaci) jako výchozí materiál k tvorbě nábytku, doplňků či šperků. Tímto přístupem chceme vést návštěvníky k šetrnému nakládání s odpadovými materiály a znovuvyužití starého vybavení, čímž redukujeme vznik odpadu.

Projekt Zdrojovna se soustředí především na myšlenku trvale udržitelného rozvoje. Chceme neformálním způsobem přivést návštěvníky k aktivnímu zájmu o otázky trvale udržitelného rozvoje a obecně k aktivnějšímu zájmu o otázky ekologie a ochrany životního prostředí.

www.zdrojovna.cz

Workshopy Zdrojovny spojují kreativce s určitým know-how, kteří se ve svém volném čase zabývají znovu využíváním odpadového materiálu a širší veřejnost, která si sem tyhle zajímavé možnosti recyklace přichází vyzkoušet. Zdrojovna vznikla na myšlence znovu využívání, ekologie a solidarity.

Blance Havlíčkové, Tereze Klenorové a Janě Němcové se nelíbilo to, jak se v Praze a potažmo v Česku nakládá s odpadem. „Spousta věcí se odkládá do sběrných dvorů, odkud se nemůžou bezplatně brát, protože odpad je majetkem magistrátu. A přitom jsou hezké a daly by se ještě nějak využít. Chyběl tady prostor, kam by mohli lidé přinést, co už nepoužívají, odnést to, co by se jim hodilo, nebo strávili příjemné odpoledne a naučili se jak odpad znovu využít,“ vysvětluje Blanka Havlíčková.

V březnu loňského roku tak proběhl v Praze první recyklační workshop Zdrojovny. A nápad nakonec zaujal i magistrát. Na poslední tři workshopy je vstupné díky grantu hlavního města Prahy zdarma. Předtím se nájem za využité prostory platil ze symbolického vstupného 50 korun. Místa, kde se tato akce pořádá, se neustále mění. „Každý měsíc hledáme prostory v jiné části města, abychom se přiblížili co nejvíce lidem,“ říká Havlíčková. Nejbližší akce se uskuteční 5. 12. na nádraží Praha – Bubeneč v rámci akce Nádraží Bubeneč žije!

Eva K. je na workshopu poprvé. Dozvěděla se o něm tak jako mnoho příchozích na Facebooku. Zaujala ji stará židle, kterou pod dozorem zkušeného truhláře Josefa Korčeka krok po kroku sama opravuje a to dokonce i svýměnoučalounění. „Někteří lidé si sem nosí vlastní nábytek a v hlavě už mají hotový nápad, některé zaujme něco z našeho přivezeného nábytku a těm pak pomáhám vymyslet, co by se s tím dalo udělat. Hlavní je v lidech vybudit tu kreativitu, s kterou se dají vymyslet opravdu zajímavé věci,“ přibližuje Korček, který se Zdrojovnou spolupracuje už po několikáté.

Nábytek se opravoval pod dohledem zkušeného stolaře.

Nábytek se opravoval pod dohledem zkušeného stolaře.

Anna H. Si přinesla dřevěnou truhlici, kterou našla na půdě po svém dědečkovi. Díky Zdrojovně si ji zadarmo opravila a truhla slouží dál. Na dvoře jsou k vidění i jiné poklady, třeba secesní židle. „Vždy dva dny před workshopem máme předem avizovaný svozový den, kdy nám lidé mohou zavolat a my k nim přijedeme a zdarma si odvezeme nábytek, který už nechtějí. Někdo jiný si ho na workshopu opraví zadarmo a zase odnese domů,“ vysvětluje princip Blanka Havlíčková.

„Letos ale opravujeme nábytek naposledy. Venku už je zima a tak začneme znovu zase na jaře. Lidi totiž láká práce na čerstvém vzduchu, rádi se při práci sluní,“dodává. Vyzkoušet si práci s hoblíkem a pilkou sem chodí mladé rodiny, kutilové i studenti, kteří si takhle vybaví své první studentské bydlení. Eva K. je s výsledkem spokojena: „Židle je skvělá. Chtěla bych poděkovat organizátorům akce za skvělý zážitek a Pepovi za ochotu a cenné rady!“

      
 Foto

Zdrojovna nepořádá jen workshopy. Pro ty, kteří je nestihli, je každé úterý a čtvrtek nově otevřen i Freeshop na Žižkově. Jak název napovídá, obchod tu neprobíhá na základě peněz, ale výměny. Přinést nebo odnést si z Freeshopu mohou lidé věci do domácnosti a to, i když sami nic nepřinesou. Projekt je totiž založen nejen na znovuvyužívání, ale i na solidaritě s těmi, kteří mají méně než jiní.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version