Domů Odpady Odpad z elektrozařízení odevzdejte do nejbližšího sběrného dvora

Odpad z elektrozařízení odevzdejte do nejbližšího sběrného dvora

Jarní úklid se blíží: Ukliďte přírodu i svou domácnost. Se starým elektrem do sběrného dvora nemusíte

0

Češi v uplynulém pandemickém roce více než dříve brázdili českou přírodu, bohužel po nich často zůstaly hromady odpadků. Pořádný jarní úklid si tak teď Česko opravdu zaslouží. Oblíbená akce Ukliďme Česko letos proběhne opět individuálně, hlavní úklidový den připadá na 27. března. Při úklidu v domácnosti nezapomeňte řádně naložit i se starým elektrem. Odpadní elektrozařízení odevzdejte do nejbližšího sběrného dvora, využít lze také praktických svozových služeb.

Jaro je tu a s ním nastává i doba pro tradiční jarní úklidy. Hromadné úklidové akce v přírodě však letos opět významně ovlivňuje pokračující pandemická situace, a tak iniciativa Ukliďme Česko stejně jako loni na jaře vyzývá všechny zájemce, aby se do úklidů pustili individuálně. „Hlavním termínem pro úklidové akce je letos 27. březen, lidé však samozřejmě mohou vyrazit uklízet přírodu kdykoliv budou mít chuť,“ uvádí Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko s tím, že dobrovolnické úklidy letos spolek doporučuje podpořit zřízením takzvaných pytlomatů. „Organizátoři úklidu si u nás mohou do 10. března zažádat o pytle a samolepku, aby si mohli pytlomat zřídit. Pytlomat je místo, kde si úklidoví dobrovolníci mohou vyzvednout pytle na sbírání odpadu a zároveň si zde přečíst instrukce, kde mají ideálně uklízet a jak naložit s nasbíraným odpadem,“ vysvětluje Kubásek. Výsledný vzhled pytlomatu je přitom zcela v režii organizátorů, kteří se s ním následně mohou účastnit fotosoutěže o nejzajímavější pytlomat.

Kvůli koronaviru je příroda plná odpadků, zvyšuje se i množství komunálního odpadu

Právě letos si přitom naše příroda pořádný jarní úklid opravdu zaslouží. Kvůli pandemii covidu-19 a s ní souvisejícími omezeními trávení volného času a cestování do zahraničí vyrážejí Češi poslední rok mnohem častěji než dříve do přírody, kde však po těch neukázněných zůstávají hromady odpadu. Především loni na jaře v začátcích pandemie také zejména kvůli uzavření sběrných dvorů narostl počet černých skládek. „Vedle toho se zvýšilo i množství komunálního odpadu, jak na začátku roku potvrdilo i Ministerstvo životního prostředí. Přibylo plastového odpadu – například jednorázových plastových rukavic –, někde se trochu zhoršilo i třídění odpadu, protože lidem v karanténě bylo zpočátku doporučováno odpad z domácnosti vůbec netřídit,“ podotýká David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu, a dodává, že oproti roku 2019 v „pandemickém“ roce 2020 mírně poklesl i svoz elektroodpadu, propad ale nebyl nijak zásadní. „K 1. prosinci 2020 jsme registrovali pouze asi jednoprocentní pokles objednávek svozu oproti stejnému období roku 2019, nicméně jak se později ukázalo, sběr byl většinou pouze posunut v čase,“ doplnil David Vandrovec.

Nechte si staré elektro odvézt přímo ode dveří

Objednat si svoz starého elektra, které lidé objeví právě třeba v rámci jarního úklidu, je přitom velmi snadné. Lidem díky odvozu přímo od jejich dveří odpadnou starosti, jak naložit například s vysloužilými pračkami či ledničkami, když se nejbližší sběrný dvůr nachází v jiném okrese, kam podle aktuálně platných omezení nemohou jednoduše vycestovat. „Pro odvoz velkých elektrozařízení mohou domácnosti využít naši službu Buď líný. Je zdarma a objednat si ji lze po telefonu či online. Pro odevzdání menšího množství elektra do váhy 10 kilogramů nebo baterií pak slouží služby re:BalíkFamilyBox. Staré elektro či baterie jednoduše zabalíte do krabice, založíte u nás online objednávku, vytisknete si speciální štítek, balík odnesete na nejbližší poštu a na naše náklady jej odešlete,“ popisuje princip služby Pavlína Sporková, vedoucí komunikace a marketingu společnosti REMA Systém.

O společnostech REMA Systém, REMA Battery, REMA PV Systém, REMA AOS

Hlavními aktivitami čtyřlístku společností pod značkou REMA jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci elektrických a elektronických zařízení (jako jsou pračky, lednice, televize, počítače, tiskárny, mobily a další), baterií, akumulátorů a solárních panelů.

Nově je mezi společnostmi zařazena REMA AOS, která čeká na autorizaci s cílem poskytovat služby sdruženého plnění v oblasti obalů a odpadů z obalů.

Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými spotřebiči, bateriemi, akumulátory a solárními články. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci vyřazených elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud,

informace k úklidovým akcím na www.UklidmeCesko.cz

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version