Domů Životní prostředí Obce, které leží na území národních parků mohou získat další peníze

Obce, které leží na území národních parků mohou získat další peníze

Do národních parků posílá MŽP 100 milionů na cesty, zeleň, osvětlení i šetrný turismus

0

Obcím ležícím na území národních parků se otvírá další možnost, jak získat peníze na zlepšení vybavenosti pro místní obyvatele i návštěvníky. Ministr životního prostředí Richard Brabec vyčlenil ze Státního fondu životního prostředí ČR 100 milionů korun, které pomohou s rozvojem infrastruktury, šetrného turismu či ochranou před světelným smogem. Prostředky jsou určeny také ke spolufinancování nákladných projektů z Operačního programu Životní prostředí.

„V letošním roce čelíme v národních parcích enormnímu nárůstu turistického ruchu. Vyšší návštěvnost bezesporu přispívá k rozvoji života a vyšší zaměstnanosti v obcích, přináší s sebou ale i zvýšené nároky na vybavenost obcí, zajištění zázemí pro návštěvníky a v neposlední řadě i zvýšené nároky na péči o naše nejcennější přírodní památky. Do obcí v národních parcích posíláme investice stabilně už několik let a jsem rád, že v této nelehké době můžeme nabídnout dalších 100 milionů korun, které pomohou zlepšit kvalitu života místních obyvatel, servis pro turisty a péči o životní prostředí,“ uvádí ministr Richard Brabec.

Výzva je rozdělena do šesti oblastí podpory, které jsou nastaveny tak, aby co nejvíce reflektovaly aktuální požadavky dotčených obcí a správ národních parků. „Největší zájem je tradičně o příspěvky na obnovu infrastruktury, tedy opravy cest, stezek, tras pro turisty a úpravy veřejných prostranství. Tentokrát budeme klást větší důraz na zakládání zeleně a informačním centrům poskytneme nyní příspěvek i na vytvoření nových „multioborových“ tras, publikací či vzdělávacích projektů,“ zdůrazňuje šéf rezortu životního prostředí.

Dotační výzva pomůže starostům také řešit aktuální nedostatek parkovacích míst či předcházet odpadkům v přírodě. Z dotace mohou zajistit další odstavné plochy a parkoviště navazující na stávající turistickou infrastrukturu nebo pořídit nové lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, veřejná pítka či požární nádrže, ale také informační tabule či navigační značení. Prostředky jsou určeny i na modernizaci k životnímu prostředí šetrného pouličního osvětlení, dovybavení informačních center a zpracování rozvojových dokumentů zaměřených na životní prostředí. I tentokrát výzva nabízí možnost spolufinancování nákladnějších projektů, na které obec nebo jiný subjekt získaly podporu z Operačního programu Životní prostředí.

Výše dotačního příspěvku je odstupňována podle typu projektu od 50 tisíc do 3 milionů korun. „Záleží vždy na typu projektu, dotace může pokrýt až 85 procent způsobilých výdajů, při kofinancování projektů podpořených v rámci OPŽP poskytneme podporu ve výši 5 % způsobilých výdajů,“ informuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad dotace administruje.

Žádosti o dotace v rámci výzvy č. 5/2020 Národního programu Životní prostředí mohou od 11. ledna do 12. dubna 2021 podávat obce, správy národních parků, ale i například svazky obcí, příspěvkové organizace nebo spolky. Projekt musí vždy proběhnout v obcích, které katastrem zasahují do území národního parku ČR. Na uskutečnění mají příjemci 3 roky, podpořené projekty musí ukončit do 31. ledna 2024. U kofinancování projektů podpořených z OPŽP se období realizace řídí danou výzvou OPŽP.

Podporu obcím a subjektům působících na území národních parků poskytuje MŽP z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR pravidelně od roku 2010. Od té doby se již vyhlásilo 7 výzev, v nichž bylo rozděleno celkem půl miliardy korun a podpořeno 327 projektů. Dotace provází tradičně mimořádný zájem. Jen při poslední výzvě se vyhrazených 100 milionů korun vyčerpalo za necelé 3 dny.

Dokumenty a podrobnosti k výzvě 5/2020 ZDE.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version