Domů Odpady Nový zákon má zajistit, aby skládky nekonkurovaly recyklačním zařízením

Nový zákon má zajistit, aby skládky nekonkurovaly recyklačním zařízením

Ministerstvo životního prostředí bude přísněji vyhodnocovat dovozy některých odpadů do ČR

0

Od počátku roku 2021 vstupuje v platnost nový zákon o odpadech. V souvislosti s tím se objevují informace o dopadech nové legislativy na různé odvětví odpadového hospodářství, které Ministerstvo životního prostředí velmi intenzivně vyhodnocuje.

Objevily se například zprávy o kolapsu třídění plastových odpadů v obcích kvůli zákazu skládkování zbytků po třídění plastů, pokud nejsou splněna kritéria definovaná novým zákonem. Hovořit o kolapsu třídění plastových odpadů považuje MŽP za nekorektní. Příslušné ustanovení nového zákona má zabezpečit, aby skládky nekonkurovaly recyklačním zařízením a aby byla reálně naplňována dlouhodobě platná hierarchie nakládání s odpady. Tím se může zajistit vyšší míra recyklace plastových odpadů než doposud. Zároveň je tento požadavek uveden ve směrnici o skládkách odpadů, takže se jedná o povinnost vyplývající z evropské legislativy. Opatření bylo dlouhodobě známo a příslušné kapacity měly dostatek času na přípravu.

Vzhledem k významně přísnějšímu nastavení nového odpadového zákona bude MŽP využívat všechny zákonné možnosti, které jsou k dispozici podle evropské legislativy z hlediska preference odpadů vznikajících na území České republiky před odpady dováženými tak, aby bylo zajištěno optimální prostředí pro české subjekty k plnění jejich povinností vyplývajících ze zákona.

MŽP také zásadně podporuje vznik recyklačních zařízení a kapacit prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. V této podpoře bude MŽP pokračovat i v novém programovacím období 2021-2027.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version