Nadace Partnerství dnes v Praze ocenila nejlepší projekty reagující na problémy spojené se změnou klimatu. Do 3. ročníku soutěže se hlásila více než stovka realizací z celé republiky. Cenu si odvezlo osm projektů, z toho jeden přeshraniční v Rakousku. Mezi vítězi jsou příklady šetrného hospodaření v lesích i na zemědělské půdě, zelené bydlení pro seniory, ekocentrum s unikátní biosolární střechou či dlouhodobý projekt výsadeb. Cenu Prahy předal náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček. Podrobnosti o všech oceněných adaptačních opatřeních jsou dostupné na www.adapterraawards.cz.
Česká republika se má podle organizátorů soutěže čím chlubit. Přibývá projektů, které se snaží v souvislosti s klimatickou změnou přizpůsobit novým podmínkám, a soutěž Adapterra Awards každoročně oceňuje ty nejinspirativnější z nich. „Letos jsme kromě kategorií Volná krajina, Zastavěná území, Pracovní prostředí a Náš domov udělili také Cenu sympatie vítězi internetovému hlasování, Cenu Prahy a ocenění dvěma projektům v česko-rakouském příhraničí,“ uvádí koordinátorka soutěže Andrea Křivánková z Nadace Partnerství.
Cenu Prahy předal náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček zástupcům projektu šetrného zemědělství na pozemcích městské části Praha 12. „Mám radost, že hlavním městem Prahou zahájený trend ekologického hospodaření na vlastní zemědělské půdě využívají i městské části na svých pozemcích. Nedílnou součástí je i zde členění velkých ploch na menší bloky pomocí mezí, remízků a alejí stromů. V Praze 12 tak vznikl další inspirativní příklad pro obce, jak šetrně hospodařit, přispět k podpoře biodiverzity i adaptaci krajiny na změnu klimatu. Najdeme zde permakulturní sad, plochy pro pěstování zeleniny a bylinek, květnatou louku, biokoridor, meze, aleje i mokřad. Projekty v této soutěži jsou zcela v duchu klimatického závazku Prahy, konkrétně jeho části o adaptačních opatřeních na změnu klimatu,“ komentuje Petr Hlubuček.
Veřejnost svými hlasy v internetovém hlasování rozhodla, že Cenu sympatie obdrží projekt 200 kilometrů alejí pod horou Blaník. V něm se díky soustavné výsadbě podařilo obnovit 313 alejí s celkovým množstvím asi 30 tisíc stromů.
Vítězem v kategorii Volná krajina se stalo nepasečné hospodaření v lesích u Klokočné. Stromy se zde již více než 30 let nekácí plošně, ale těží se jednotlivě pilou. Lesní porost má několik výškových pater a nedochází zde ke vzniku holin, které se nadměrně přehřívají a vysušují. Navíc je odolnější vůči nepříznivým vlivům i kůrovci. „Nestlé si uvědomuje, jak důležitá je péče o krajinu. Zdravá krajina, zdravá půda a udržitelné hospodaření s ní je pro nás jako potravináře zásadní téma, proto jsme rádi, že jsme mohli částku sto tisíc korun předat projektu, který podporuje přírodní procesy, zpomaluje odtok vody a brání erozi,“ říká Martina Šilhánová, vedoucí udržitelnosti Nestlé CZ&SK.
První příčku v kategorii Zastavěná území obsadilo ekocentrum Na Pasece ve Zlíně. Součástí ekocentra je slaměný dům s biosolární střechou, která kombinuje výhody zelené střechy a fotovoltaiky. Panely částečně zastiňují zelenou střechu a brání jejímu vysušování, rostliny zase pomáhají udržovat teplotu panelu ideální pro výrobu solární energie. „Šetření s energiemi a vodou je naší prioritou nejen v našich pivovarech, ale dlouhodobě podporujeme projekty, které hledají úsporná a udržitelná řešení napříč Českem. Věříme, že výhru ve výši padesát tisíc korun ekocentrum využije k rozvoji dalších opatření zaměřených právě na úspory energie či vody,“ popisuje Milica Danková, manažerka trvale udržitelného rozvoje Plzeňského Prazdroje.
Ocenění v kategorii Pracovní prostředí získal nový Pavilon tropického zemědělství v kampusu České zemědělské univerzity využívající tepelná čerpadla, zelenou střechu a fasádu, fotovoltaické panely i dešťovou vodu ke splachování toalet.
Na komfort svých klientů myslí také Domov Podhradí, vítěz kategorie Náš Domov. Zelené střechy, zastíněné verandy, zahrada se sadem a květnatou loukou, řízené větrání a další řešení by měla zajistit, aby senioři lépe zvládli letní vlny veder.
Soutěž se uskutečnila pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce a předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila. Partnery soutěže jsou společnosti Nestlé Česko, Plzeňský Prazdroj a Praha.
Vítězové v jednotlivých kategoriích:
-
Volná krajina – Nepasečné hospodaření v lesích u Klokočné (Klokočná, okres Praha-východ, kraj Praha)
-
Zastavěná území – Ekocentrum Na Pasece Velíková (Zlín, okres Zlín, Zlínský kraj)
-
Pracovní prostředí – Pavilon tropického zemědělství (hl. m. Praha)
-
Náš domov – Domov Podhradí (Týnec nad Labem, okres Kolín, Středočeský kraj)
-
Cena Sympatie – 200 km alejí pod horou Blaník (Vlašim, Benešov, Votice, Příbram, Sedlec Prčice, Středočeský kraj)
Speciální ocenění:
-
Cena Prahy – Šetrné hospodaření v Praze 12 (hl. m. Praha)
-
Cena českého příhraničí – Moravské Toskánsko – Demonstrační ekofarma Petra Marady (Šardice, okres Hodonín, Jihomoravský kraj
-
Cena rakouského příhraničí – Nový kabátek pro řeku Naarn (řeka Naarn mezi obcemi Perg a Mitterkirchen, Rakousko)