Domů Regiony Mostecko využívá víc odpadu. Méně ho končí na skládce. Změna živí více...

Mostecko využívá víc odpadu. Méně ho končí na skládce. Změna živí více rodin

0

V recyklačním a skládkovém areálu Celio mezi Mostem a Litvínovem vznikla třídírna odpadů a nová pracovní místa. Lidé našli práci na třídící lince v areálu Celio. V celém komplexu, kde už není dominantní skládkování, stoupl díky využívání odpadu počet pracovních míst. Už jich je přes 60. U třídírny je centrum, v němž se z odpadu od textilu po gumu vyrábí palivo.. 

Ve speciálním domku na muřích nohách drží v ruce malé hrábě a vidí to, co tisíce lidí kupují, co pijí, co jedí, čím se myjí, čím perou. Mladá matka, sedmadvacetiletá Šárka, sleduje pohyblivý pás a vytahuje z něj, co se dá lépe prodat, v továrnách dále recyklovat a znovu použít. Vybírá prázdné krabice od mléka, lahve od šampónu, nádoby od aviváže a tekutých pracích prášků a dává je do kontejnerů. Různé obalové fólie a hlavně použité pet lahve, ručně vytříděné podle barev, končí ve větších boxech. Když se naplní, stačí zatáhnout za páku a cenná surovina padá pod podlahu ven, do klecí, a míří k lisu. Velké kostky se pak jako dětská stavebnice skládají do věží a čekají na expedici. „Jsem ráda, že mám práci,“ říká Šárka, která bývala nezaměstnaná. Další dělníci u pásu jí dávají za pravdu.

Skládka na ústupu
V šedesátihektarovém areálu firmy Celio, kde končí většina smetí z Mostecka, zahájila zkušební provoz třídírna odpadu. Vzniklo dvanáct pracovních míst, polovina je již obsazena. Ročně projde novou linkou až osm tisíc tun objemného komunálního odpadu, například starý nábytek, a obsah barevných pouličních kontejnerů na papír a plasty. Na lince se přebírá i proto, že lidé házejí do popelnic na tříděný odpad i běžné smetí. Vyčištěný slisovaný produkt má na trhu vyšší hodnotu. Končí v továrnách, třeba v papírnách a u zpracovatelů plastů z pet lahví se dělá i oblečení. Ze zbytků z třídírny vyrábí Celio na jiném zařízení alternativní průmyslové palivo, které šetří uhlí. „Chceme, aby co nejméně odpadů skončilo na skládce,“ tvrdí vedoucí provozu třídírny Petr Stehlík. V areálu se již přes padesát procent přijatého odpadu zpracovává a toto číslo má růst. „Zvyšujeme podíl odpadů, které jsou využívány, materiálově nebo energeticky,“ konstatuje Jindřich Kauca, obchodně provozní ředitel.
Zdroj: deník.cz

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version