Domů Komentáře Michael Rada – KDE HLEDAT SMYSL

Michael Rada – KDE HLEDAT SMYSL

0
Názory a komentáře - Michael Rada

V divokých vodách globální pandemie COVID-19 se těžko hledá klid, natož aby se hledal smysl. Přesto obojí je potřeba pro to, abychom nastalou situaci přestáli a věnovali se dál životu tak, jak jsme to dělali dříve. Smysl a klid. To je vzácnost, které se nedostává.

Tuto skutečnost jsem si uvědomil, při další tiskové konferenci. Dalším výkřiku hrozby a prvním mrtvém. Uvědomil jsem si ji, když jsem projížděl prázdným městem a stál v obchodě frontu u pokladny, udržujíce 2m odstupu od ostatních.

Všichni se zakrytými ústy a nosem. Mladí s frajerských statutem na instagramu. Staří se strachem v očích.

Hlasitá řeč mění se v šepot nejen z důvodu zakrytí mluvidel rouškou, respirátorem, či maskou. Z tváří za maskami je znát nejen únava, ale i nejistota a mizící život. Ztratil se smysl.

Čtrnáct let po druhé světové válce poskytl redaktorovi britské televize rozhovor světoznámý psycholog a filosof pan CARL GUSTAV JUNG. Poslední věta tohoto nanejvýš zajímavého povídání zní takto

ČLOVĚK NEUSTOJÍ ŽIVOT BEZE SMYSLU či chcete-li ČLOVĚK NEDOKÁŽE ŽÍT BEZ SMYSLU.

Se slovy tohoto odborníka jsem se setkal poprvé v roce 2019, když jsem se sám připravoval na přednášku studentům psychologie, kteří se sjeli z celého světa na konferenci EFPSA v Praze.

Další video můžete shlédnout zde.

Byl to zvláštní pocit, přednášet na půdě vysoké školy lidem, jejichž vzdělání i přesto, že byli o polovinu mladší, než já již bylo vyšší, a ještě zvláštnější bylo vidět mezi posluchači jejich profesory, kteří měli další z přednášek.

Jedno však všechny spojovalo. Zájem dozvědět se více, to byl smysl účasti na čtyři dni konaném kongresu organizované studenty pro studenty. Vše dle řádu a pravidel, která kdysi dal někdo dohromady. Když jsem byl osloven s žádostí o přednášku, byl jsem zmaten, protože jsem nevěděl zda-li budu brán jako pacient, či lékař.

S ohledem na to, že nikdo nevyslovil diagnózu, řekl bych, že v roli pacienta jsem nebyl, ale s jistotou to říci nedokáži. Slova pana Junga však považuji za naprosto správná a korektní.

Sám se totiž jejich obsahu držím již dlouho a možná i po celý život, jen jsem si to dlouho neuvědomoval. Vláda, a to nejenom ta česká, řeší pandemii koronaviru odstřižením lidí od činností, které jim dávali smysl. Práce, jednání, kontakt s druhými lidmi, sport či jen pobyl jednoho v přítomnosti druhého, to patří minulosti.

Karanténa CORONAVIRUS – COVID-19
  • Karanténa = Samota
  • Samota = Nejistota
  • Nejistota = Strach
  • Strach = Deprese

To, že lidem zavřeným v karanténě práce a smysl života schází, bylo nejvýrazněji znát v okamžiku, kdy se stále oddaloval termín dodání roušek lidem, kteří je nejvíce potřebují. První lidé si sedli k šicím strojům a bez znalosti technologie, začali vyrábět. Přidali se další a další firmy. Nebyla to jen vlna solidárnosti, ale SMYSLU ŽIVOTA, který se ze dne na den vytratil. Došly první zásilky z Číny. Vlna utichá, a co bude dál?

Že by čas na návštěvu ČOI, která si připravuje půdu tam, kde se to hodí? Za dobrotu, pokuta, i tak se totiž smysl hledat dá uvědomíte-li si čím se kdo živí.

Já jsem smysl svého života našel před sedmi lety. Nalezl jsem ho v budování světa bez odpadu a plýtvání. Žiji ho každý den, protože mne plně naplňuje a rád bych vás pozval, abyste jej následovali též, tento smysl a s ním spojený cíl má totiž jednu obrovskou výhodu. Můžete jej následovat bez ohledu na to, zda-li jste staří či mladí, draví, či nemocní, mocní, či bezmocní, bohatí či chudí.

Je jedno žijete-li v paláci, či chatrči, máte-li na vizitce prezident, či jste vizitku nikdy neměli. Jediné, na čem záleží je vaše vlastní snaha, a to zda-li dokážete vydržet. V tom je celý smysl a proto se s vámi dělím o ten svůj.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version