Domů Odpady Městům a obcím se zdražuje svoz plastového odpadu

Městům a obcím se zdražuje svoz plastového odpadu

Obcím se zdražuje svoz plastů. Není jasné, co s výměty z třídění. Shrnutí v dopisu obecním svazům

0

Problém s plastovými výměty ze žlutých popelnic z obcí a měst stále pokračuje. Třídící linky nemají kam odvézt nevyužitelné zbytky z třídění. Skládky obcím odmítají převzít odpad s odkazem na § 36 odst. 5 nového zákona. Obce píší cenové metodiky, protože zdražení svozu plastů stále pokračuje. Dle zástupce Svazu měst a obcí, Mgr. Pavla Drahovzala, se obcím meziročně již navýšily náklady na svoz plastů díky nové odpadové legislativě dokonce 2,5 násobně. Zdražování dále pokračuje, protože problém není vyřešen.

Situace je vážná. Profesní sdružení opakovaně ve vztahu k novému zákonu upozorňovala Ministerstvo životního prostředí na závažnost situace a na rizika výrazného zdražení služeb obcím (např. zde). Opakovaná varování se vyplnila a nyní sami zástupci obecních svazů upozorňují na již proběhlou zásadní míru zdražení a na riziko dalšího pokračování, pokud se problém nezačne skutečně fakticky řešit.

Česká asociace odpadového hospodářství aktuálně zaslala dopis předsedům dvou největších obecních svazů SMO ČR a SMS ČR. V textu dopisu je shrnutí aktuální situace i upozornění na rizika dalšího zdražování svozu plastů, s ohledem na problematickou dikci ustanovení § 36 odst. 5. Vzhledem k tomu, že problém se týká prakticky všech obcí v republice, je plný text dopisu níže k dispozici všem starostům a dalším zainteresovaným subjektům, neboť problém je třeba bezodkladně řešit.

Ke stažení – originál plného textu dopisu na předsedy obou obecních svazů je k dispozici pod tímto odkazem.

Přílohy ke stažení:

Plný text dopisu na předsedy obecních svazů ze dne 15.4.2021 – Final-dopis

Dopis ve věci plastových výmětů na MŽP ze dne 22.9.2020 – 1–dopis-na-mzp

Dopis ve věci plastových výmětů na MŽP ze dne 4.2.2021 – 2–dopis-na-mzp

Cenová metodika/doporučení pro obce – zvyseni-cen-za-plastovy-odpad-posouzeni

Autor: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel, Česká asociace odpadového hospodářství

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version