Domů Udržitelnost Lidé si vyzkoušejí žít udržitelněji nebo také ZERO WASTE

Lidé si vyzkoušejí žít udržitelněji nebo také ZERO WASTE

Tisíce lidí si zkusí, jak se žije ekologicky, zapojí se i známé tváře. Začíná šestý ročník EKOvýzvy

0

V sobotu 1. srpna odstartoval již šestý ročník projektu EKOvýzva, během kterého lidé zkoušejí žít udržitelněji a ekologičtěji. Letošní ročník se posunul kvůli šíření koronaviru v České republice. Do projektu se už historicky zapojilo přes 12 tisíc lidí, letos by se podle očekávání Greenpeace mohlo zapojit dalších šest tisíc. Tento rok se do EKOvýzvy zapojí nebo ji podporují i známé osobnosti – zpěvák Tomáš Klus, herečka Iva Pazderková, herečka Tereza Těžká známá z dokumentu V síti a herečka a zpěvačka Gabriela Heclová.

Účastníci a účastnice EKOvýzvy celý měsíc dodržují výzvu, díky které se chovají odpovědněji k životnímu prostředí, a přitom sdílejí své zážitky. Vybírat letos lze z osmi témat, mezi nimiž jsou například omezení živočišných produktů, lokální potraviny, zero waste a plasty, palmový olej či šetření vodou.

EKOvýzva vznikla jako projekt brněnských dobrovolníků Greenpeace a ukazuje, jakým způsobem může každý zmenšit svou ekologickou stopu. Web Ekovyzva.cz funguje podobně jako sociální síť. Lidé si zde mohou vytvořit svůj profil, sdílet články, fotky či videa a komunikovat s ostatními.

Během trvání letošní EKOvýzvy, se očekává tzv. overshoot day – den, od kterého lidstvo žije na planetě s omezenými zdroji na dluh. Letos se díky zpomalení ekonomiky a krátkodobému snížení emisí skleníkových posunul na 22. srpen, v minulých letech se pohyboval zhruba o měsíc dříve.

Petr Levý, dobrovolník Greenpeace, říká: 
“Tento rok nás všechny bez výjimky zasáhla pandemie koronaviru a my jsme se s touto výzvou museli chtě nechtě poradit. Uplynulé měsíce ukázaly, že jsou možné změny, které jsme si ani nedokázali představit. Mohutná vlna solidarity a soudržnosti, která se v okamžiku krize vzedmula, byla pro spoustu z nás inspirující a dodala nám odvahu čelit i dalším výzvám, které na nás čekají v budoucnu. Nepůjde to bez velkých systémových změn, ale ani  beze změn u nás samotných – v tom, jak uvažujeme a jakým způsobem se chováme. Koronavirus nás naučil, že se dají věci dělat jinak, tak bychom teď mohli společně vykročit šetrnější a k přírodě ohleduplnější cestou.”

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version