Domů Doporučené Když se říká, že odpady jsou zdrojem, tak to zní vždy dobře

Když se říká, že odpady jsou zdrojem, tak to zní vždy dobře

ODPAD HANBOU

0

Není to tak dlouho, teprve několik let, kdy začala odpadová vozidla jezdit s nápisy ODPADY JSOU ZDROJE. Stejné nápisy se jen o chvíli předtím objevily v tiskových materiálech odpadových společností, v prohlášeních a na internetu, krátce předtím, než pronikly do politiky.

ODPAD ZDROJEM NEBO ODPADY JSOU ZDROJEM ?

Stojí zelené na černém, či bílém, či modrém podkladu, aby se ukázalo, jak dobře to odpadový průmysl myslí.

Na žádném z nápisů, letáků, zpráv a prohlášeních jsem však nenašel čeho jsou odpady zdrojem

Čí nebo koho jsou odpady zdrojem?

Uvědomuji si to však již dlouho, ale až dnes, na Den Dětí 2020, slavený způsobem o nich bez nich, na mne dolehla tato skutečnost s takovou intenzitou, že jsem se rozhodl tématu věnovat samostatný článek.

ODPADY JSOU POHONEM ODPADOVÉHO PRŮMYSLU

Více odpadů znamená vyšší profitabilitu. Odpadové společnosti to dobře ví, proto o tom nemluví. Lidé a firmy si to neuvědomují, proto nad tím nepřemýšlejí.

Dnes ráno jsem měl rozhovor s jedním ze svých dlouholetých obchodních partnerů. Majitelka společnosti byla psychicky na dně po první zásilce odpadu distributora ovoce/zeleniny, se kterým se dohodla na zpracování jeho odpadů a přebytků.

Nebyla smutná z toho, že první závoz obsahoval málo ovoce a zeleniny. Nebyla smutná z toho, že se jednalo o divoký mix od tuzemské zeleniny až po tropické ovoce. Její smutek vyplýval ze zcela jiné skutečnosti.

Nespotřebovaná zelenina, která končí mezi odpady.

85% závozu obsahoval ovoce a zeleninu v téměř netknutém a hlavně velmi dobře použitelném i poživatelném stavu.

Když jsem viděla ty květáky, které měly jen jednu seschlou růžičku, či avokáda, nebo celer, kterým dokonalost narušovala jen drobná vada, roztřásla mnou zimnice, když jsem si uvědomovala kolik ovoce a zeleniny přišlo za 20 let existence firmy zbytečně vniveč. Udělalo se mi fyzicky špatně“

Skutečnost, kterou mnozí nevidí je taková, že 75% sklizně se stane v celém světě odpadem dříve, než se dostane do rukou prvního zpracovatele, či konzumenta. SEDMDESÁT PĚT PROCENT.

Její slova jsem slyšel znít v uších, když kolem mne projelo odpadové auto společnosti AVE. Následováno vozidlem firmy ELIOD a pak dalším s označením ČISTÁ PLZEŇ. Všechna spojovaly nápisy

ODPAD ZDROJEM a BEZ VÁS TO NEPŮJDE

Ředkvičky v odpadu, takové jsou to zdroje…

A tak to přesně je. Ono totiž opravdu bez toho, abychom sami odpad často uměle vytvářeli, by to nešlo. A je-li tomu tak, pak nebudeme-li odpad vytvářet on prostě nebude Namísto jednoho ze tří nejbohatších průmyslů světa, budeme podporovat planetu na které žijeme

ODPAD JE HANBA

ODPAD JE SELHÁNÍ

ODPAD JE ZTRÁTA

To jsou myšlenky, které by měl mít v hlavě každý, komu není jedno v jakém prostředí žije a jaký odkaz zanechá těm, kteří teprve přijdou.

ODPAD JE ZDROJ

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version