Domů Spalovny Když nebudou na spalovny dotace z EU, tak je nebude podporovat ani...

Když nebudou na spalovny dotace z EU, tak je nebude podporovat ani MŽP

0

Ministerstvo životního prostředí nebude podle svého šéfa Richarda Brabce (ANO) finančně podporovat výstavbu nových spaloven komunálního odpadu, pokud na ně Evropská komise nepřispěje dotacemi. Spalovny by se tak mohly stát klasickou komerční investicí. O to víc budou muset být napojeny například na teplovody, řekl novinářům ministr Brabec. I přesto tento mnohamiliardový byznys zůstane pro investory zajímavý, s energetickým využitím odpadů se totiž počítá v připravované odpadové legislativě.

„Neumím si představit, že by se z národních zdrojů podporovaly spalovny. Buď to půjde z Evropy a přesvědčíme je, že tady ten prostor je, a že to je v té hierarchii (nakládání s odpady) opravdu správně, nebo máme smůlu,“ konstatoval Brabec. Evropská komise stále čeká na nový zákon o odpadech, který Česko slibuje už sedm let. V současnosti je ve Sněmovně pozměňovací návrh odpadového zákona poslance Ladislava Oklešťka (ANO), který předkládá například zákaz skládkování směsného komunálního odpadu v roce 2023, zvýšení poplatků za skládkování i motivaci k třídění.

Byl předložen v rámci novely o elektroodpadech. Ve druhém čtení se bude projednávat tento pátek. Protestují proti němu však odpadové firmy, obce i ekologové, podle nichž nahrává „spalovací lobby“. Tyto spekulace ale ministerstvo odmítá.

Městská firma Plzeňská teplárenská už několik let usiluje o dotaci na rozestavěnou spalovnu v Chotíkově u Plzně za téměř 500 milionů korun. To je téměř čtvrtina celkových nákladů stavby. Evropskou dotaci pravděpodobně kvůli nedokončené odpadové legislativě nedostane, potvrdil místopředseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Bude-li se ale podle něj skládkovat za stejných podmínek jako v Evropě, to znamená, že se sníží ukládání odpadu na skládky na minimum, investoři spaloven dotace potřebovat ani nebudou. V ČR jsou skládkovací poplatky menší než evropský průměr. Zatím se skládkuje až 54 procent roční produkce komunálního odpadu, za což Česko sklízí kritiku z Bruselu.

„Zákon o odpadech, který má Poslanecká sněmovna na stole, říká jednoznačně: zvednou se poplatky za skládkování, tím se dostane na obvyklé peníze, a potom investoři do zařízení investují peníze i bez jakýchkoli dotací,“ řekl dnes ČTK Drápela. „Vzhledem k ukončení skládkování nebude jiná možnost, než využít zbytkový komunální odpad energeticky,“ doplnil ho ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Investice do zpracování odpadu se nemusejí týkat spalování ale i jiných zařízení na energetické využití odpadů, která budou konkurenceschopná. „Proto čekáme na schválení zákona o odpadech,“ dodal Drápela. Existují i levnější alternativní technologie, MŽP je však podle ekologů nezkoumalo.

V současnosti fungují v ČR tři spalovny, v Praze, Brně a Liberci. V návrhu Plánu odpadového hospodářství na roky 2015 až 2024 se počítá s tím, že v roce 2024 se ve spalovnách využije 1,47 milionu z 5,3 milionu tun komunálního odpadu. Oproti současnosti jde o nárůst na více než dvojnásobek, což by mohlo umožnit postavit další čtyři spalovny.

Podle evropské hierarchie nakládání s odpady se má předcházet vzniku odpadů. Pokud vzniknou, dál je využívat, a pak je případně použít jako zdroj pro výrobu energie.

Zdroj: EKOLIST.CZ

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version