Vláda schválila novelu zákona, díky níž by úřady mohly kontrolovat, čím lidé doma topí, případně rozdávat pokuty. Majitel kotle nejdříve dostane upozornění, pokud to nepomůže, navštíví ho úředník s expertem. Novela má ale i řadu kritiků, bojí se zásahu do práva na soukromí. Kdo doma pálí ve starém kotli PET láhve, hadry nebo odpadky a kouřem z komína zamořuje svoje okolí, má být pod větším drobnohledem úředníků. A pokud sousedé znečišťovatele nashromáždí dostatek důkazů, že kouř z komína vypadá nezdravě, vstoupí do jeho domu úředníci v doprovodu experta. Zkontrolují, čím topí, v jakém stavu je kotel a odeberou vzorek popele k rozboru. A když se potvrdí, že člověk do kotle hází například PET láhve naplněné pilinami, čeká ho až padesátitisícová pokuta.
Novelu zákona o ochraně ovzduší, kterou předložilo ministerstvo životního prostředí Richarda Brabce (ANO), v pondělí schválila vláda. A pokud bez zádrhelů projde i Poslaneckou sněmovnou a Senátem, má platit od začátku roku 2017.
„Ze zákona není možné spalovat odpady, což nelze bez přímé kontroly jasně prokázat. To by měla novela změnit,“ řekl Brabec. Poslední sčítání lidu, domů a bytů před čtyřmi lety ukázalo, že tuhými palivy topí v Česku kolem 660 tisíc domácností. A v některých krajích se emise z domácností na znečištění ovzduší podílí až 80 procenty.
Pochybnosti panují také kolem účinnosti opatření. „Půjde podle mě jen o to, jestli úřady a radnice najdou odvahu, aby tam úředníky lidem poslali. Protože radnice jsou takové oportunistické a nerady chodí proti lidem, kteří potom budou křičet,“ míní Petr Klouda, starosta Rýmařova v Moravskoslezském kraji, který znečištění ovzduší trápí nejvíce. Už nyní ale ví, na které domácnosti se zaměřit. „V zásadě je to správné opatření, vzduch tady zamořují pořád ti samí a mělo by se jim v tom zabránit,“ říká.