Domů Odpady Kde je největší potenciál ke snížení směsného odpadu?

Kde je největší potenciál ke snížení směsného odpadu?

Průzkum „Zvaž to“ ukázal, kde je největší potenciál ke snížení směsného odpadu

0

Naším cílem je snížit produkci směsného, neboli zbytkového odpadu z domácností. Napsali jsme proto příručku Jak na odpady v Praze. Co nás ale zajímalo, byly osobní zkušenosti různých domácností. Proto jsme udělali menší průzkum, do kterého se zapojilo 14 různých domácností, přečtěte si jejich příběhy.

Nejčastějším překvapením bylo jak lehký a tedy objemný je odpad plastový. Opačným protipólem je odpad skleněný, je těžký, ale zase zabere málo místa. Jeden kilogram plastu zabírá 12x více prostoru oproti sklu.

Když mluvíme o odpadech, mluvíme v kilogramech. Průměrná produkce Pražana je 200kg směsi. Abychom toto číslo snížili, ukázalo se, že velmi efektivní je vytřídění bioodpadu, který je poměrně těžký.

Třídění bioodpadu má samozřejmě mnohem zásadnější dopady než pouhé snížení čísla. Zrovna bioodpad je spíše zdroj, který díky kompostování můžeme vytěžit a získat z něj cenný humus. Na skládku tedy nepatří a nehodí se ani ke spalování. Jak zásadní část bioodpad tvoří nám ukázal graf z průzkumu. Tím, že vytřídíme bioodpad, odkloníme ze zbytkového odpadu 30-70% hmotnosti. Pokud byste rádi kompostovali i vy, máme pro vás foto návod na výrobu vermikompostéru nebo požádejte o svoz a popelnici na bioodpad, který je v Praze od ledna 2022 zdarma.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version