Domů Recyklace Kam až může zajít recyklace

Kam až může zajít recyklace

0

Vědci pracují na procesu, který přeměňuje staré pneumatiky – kterých se každoročně na světě vyrobí 1,5 miliardy – na elektrody pro superkondenzátory, které by sloužily v sítích, automobilech a jiných elektronických zařízeních.

Technologií, kterou vyvinuly výzkumné laboratoře na Drexelově univerzitě ve Filadelfii, vzniká papír z kompozitního materiálu na bázi uhlíku. Proces je popisován následovně: „Výzkumníci namočili nepravidelné hrudky gumy z pneumatik do koncentrované kyseliny sírové. Následně gumu opláchli a vložili do válcové pece s atmosférou proudícího plynného dusíku. Postupně zvyšovali teplotu z 400 °C na 1100 °C. Po několika dalších krocích včetně mísení materiálu s hydroxidem draselným a dalším zapékání a vymývání neionizovanou vodou a sušení za tepla, získali materiál, který bylo možné míchat s elektricky vodivým polymerem polyanilinem, dokud nevznikl konečný produkt.“

Oním konečným je pružný polymerní uhlíkový kompozitní film, který lze použít na výrobu elektrod pro superkondenzátory.

Tato zařízení slouží tam, kde jsou nutné rychlé cykly nabíjení a vybíjení o velké energii a s vysokou energetickou hustotou – v automobilech, autobusech, vysokozdvižných vozících Superkondenzátory s touto technologií vykazovaly po 10 000 cyklech nabití/vybití pouhý 2% pokles kapacity.

Nová technologie zpracování starých pneumatik přichází po nedávném vynálezu metody, jak z odpadních pneumatik vyrábět uhlíkový prášek pro baterie. Licenci k těmto technologiím mají dvě společnosti, které by celkem mohly zpracovávat zhruba 50 tun pneumatik denně, což by přispělo k řešení narůstajícího ekologického problému.

Zdroj: businessworld.cz

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version