Domů Koronavirus Jaké jsou v současné době dostupné léky v boji s koronavirem-COVID 19?

Jaké jsou v současné době dostupné léky v boji s koronavirem-COVID 19?

Co nového víme o „hvězdných“ lécích na COVID-19?

0

Nový koronavirus, způsobující onemocnění COVID-19, tu s námi ještě nějakou dobu zůstane. I proto se řada vědeckých týmů snaží o vývoj účinných léků. Které z nich mají naději na úspěch a jak si dnes stojí “hvězdný” remdesivir či favipiravir?

Výzkum a publikování vědeckých prací o COVID-19 pokračuje po celém světě „pandemickým“ tempem. Vývoj nových léčiv je přitom nesmírně komplikovaná záležitost i mimo pandemii. Mnoho přípravků na své cestě ke schválení pro široké používání selže.

Kde začít?

Farmaceutický chemik Derek Lowe ve svém blogu na stránce Science Translational Medicine podrobně shrnul pravděpodobný „plán bitvy“ ve vývoji léků proti COVID-19. Ideální je podle něj začít již existujícími léky, které i přes nízkou šanci na úspěch jsou již nyní dostupné a schválené k léčbě jiných onemocnění, známe jejich nežádoucí účinky i způsoby podávání.

Druhou možností je použít proti viru monoklonální protilátky, které by byly velmi účinným léčivem přesně cíleným proti SARS-CoV-2. Jejich vývoj a testování by však trvaly měsíce až roky. Vhodnou zbraní v boji proti pandemii jsou také vakcíny. Se svou bezprecedentní rychlostí a počtem různých přístupů je vývoj vakcín dalším fascinujícím příkladem výzkumu při pandemickém šíření koronaviru. Množství výzkumných týmů nyní plánuje její neobvykle rychlou dostupnost – některé dokonce slibují vakcínu do konce roku, případně do 18 měsíců. V porovnání s doposud nejkratším vývojem vakcíny, konkrétně vakcíny proti Ebole, který trval 5 let, se jedná o až neuvěřitelně optimistické výhledy.

I v případě nákazy COVID-19 se pak v rámci „plánu bitvy“ uvažuje o výzkumu a vývoji zcela nových léčiv, tedy nové terapii. Tato cesta je však mnohem delší a komplikovanější, jelikož léčivo musí podstoupit laboratorní testy, testy na zvířatech, prvotní klinické zkoušky u lidí a přísné posuzování bezpečnosti a účinnosti. Celý proces obvykle trvá až 10 let a je i finančně značně náročný.

Jak si vedou favorité?

Více než před měsícem jsme publikovali první přehled nadějných léků, u kterých se předpokládala účinnost proti onemocnění COVID-19. Patří mezi ně zejména antivirotika remdesivir, favipiravit a kombinace látek lopinavir/ritonavir. Zkoumají se také antimalarika či kombinace látek Tocilizumab a sarilumab. Pojďme se tedy podívat, jak si tyto léky v léčbě nákazy vedou.

Dramatický příběh stoupající hvězdy remdesivir

Remdesivir, lék s významnou českou stopoumá nejvíce našlápnuto k tomu být prvním skutečně plně registrovaným léčivem proti COVID-19. Toto podporuje již registrace pro nouzové použití u závažných stavů udělená americkou FDA a začátek zrychleného hodnocení evropskou lékovou agenturou (EMA). Jak americký, tak evropský regulační proces v tuto chvíli běží ve výjimečném nouzovém režimu, aby umožnil co nejrychlejší užívání potenciálně slibného léčiva během krize, když neexistuje žádná jiná dostupná alternativa.

Souběžně probíhá i dlouhodobější výzkum, který má za úkol podrobněji posoudit účinnost a bezpečnost remdesiviru v tomto použití a trvalou řádnou registraci. Experimentální užívání tohoto léku je možné také v ČR. Nutno však říci, že vývoj výzkumu kolem remdesiviru je velice dramatický.

První publikované údaje o účinku tohoto léku pocházely z takzvaného užití ze soucitu u 53 pacientů. Jedná se o experimentální použití při kritických stavech, nicméně takové studie většinou nemají vůbec žádné srovnání. U 36 pacientů bylo pozorováno zlepšení, 25 z nich bylo propuštěno z nemocnice a 7 pacientů zemřelo. Nicméně vzhledem k chybějícím kontrolám nebylo možné z tohoto pozorování odvodit, jak by si pacienti vedli, kdyby se jim remdesivir nepodával (nebo se jim podávala místo něho jiná léčba).

V polovině dubna došlo k zastavení dvou poměrně dobře navrhnutých studií v Číně (u středního a závažného stavu). Oficiální vysvětlení pro toto ukončení bylo, že jelikož je v Číně pandemie dobře kontrolována, nejsou k dispozici žádní pacienti, kteří by splňovali zahrnovací kritéria. Později se objevily výsledky z této studie, ve které nebylo dosaženo signifikantního zlepšení ve srovnání s placebem. I bez konspiračně-politických teorií je možné tyto údaje vypustit, jelikož došlo k závažnému porušení protokolu (trvání studie, nedostatečný počet plánovaných pacientů). Takto narušená studie pak ze své podstaty nemohla přinést plánované výsledky, kterým by se dalo věřit.

Další informace naleznete ZDE

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version