Od základů, které byly budovány už v 14. století, když byla založená Karlova Univerzita, prošla česká věda dlouhou cestu. Vědci, výzkumníci a další čeští odborníci se podíleli a stále podílejí na mnoha jedinečných objevech, vynálezech nebo inovacích. Bleskosvod, polarograf, Kaplanova turbína, semtex, ale i kostka cukru. Díky nástupu nových technologií a progresu ve vzdělávaní a postupech vznikly objevy, které doslova mění svět. Které inovace ale patří mezi absolutně nejlepší v oblasti farmaceutiky a medicíny?
-
Kontaktní čočky
Prvními korekcemi chyb oka se zaobíral už Leonardo da Vinci v 16. století. Trvalo dalších dvě stě let, než se objevily první reálné pokusy o zkvalitnění zraku. Čočky vyráběl nejprve Němec F.E. Muller. V první fázi vývoje byly ze skla, až později přišel s nápadem vytvořit je z plastu. Všechny tyto experimenty ale byly příliš nepraktické a nezískaly si ve společnosti příliš velkou oblibu. Skutečnou revoluci přinesli čeští vědci Otto Wichterle a Jaroslav Lim. Wichterle v roce 1961 našel způsob výroby čoček odstředivým odléváním a díky tomu se mohla rozjet masová produkce. Měkké gelové Wichterleho čočky znamenaly převrat v oční medicíně a zaujaly celý svět.
-
Umělé cévy
Vynález, který svého času přepsal učebnice cévní chirurgie. Cévní náhrada, která dokáže plnohodnotně nahradit lidské cévy, se stala předmětem výzkumu mnoha pracovišť v druhé polovině minulého století. Pokusy byly dělané na prasatech nebo psech a v drtivé většině skončily trombózou či roztrhnutím. Taková umělá céva jako ji známe dnes – tedy tenká bílá trubička impregnovaná kolagenem – nakonec vznikla díky českému chirurgovi Milanovi Krajíčkovi. Jeho protéza se vyznačovala dostatečnou pevností i pružností a díky tomu je bezpečná pro lidský organismus. Dnes jsou umělé cévy běžně využívány jako bypass při operacích srdce.
-
Nanovlákna
Nanovlákno je útvar, který má velmi malý průměr, což mu zabezpečuje obrovský měrný povrch. Materiály z nanovláken proto mají neobvyklé fyzikální vlastnosti. Co se týče tohoto „zázraku“, Česká republika se řadí mezi světové velmoci v jejich výzkumu i výrobě. Právě díky českým vědcům se vývoj tohoto materiálu, jenž díky svým jedinečným vlastnostem pomáhá v domácnostech, průmyslu i v medicíně, posouvá neustále dopředu. Mekkou našich nanovláken je Liberec, přesto jeden světový unikát najdeme i v malé obci Dolní Dobrouč ve východních Čechách, kde česká biotechnologická společnost Contipro postavila vůbec první výrobní linku na zpracování nanovláken určených pro farmacii a medicínu. Díky inovativním nanotechnologiím od Contipra můžeme vyrábět účinnější a efektivnější přípravky na hojení ran či materiály s postupným uvolňováním léčiv v těle pacienta.
-
Antivirotika
U tohoto objevu vyniká jedno jméno – profesor Antonín Holý. Chemik světového významu se řadí mezi nejvýznamnější české vědce posledních desetiletí. Objevil celou řadu antivirotik, které se dnes využívají při léčbě Hepatitidy typu B, oparů, různých dalších virů nebo HIV/AIDS. Antivirotikum Viread, jenž se při onemocnění AIDS považuje za jeden z nejúčinnějších léků, je vyráběné právě na základě původních objevů profesora Holého. Zajímavostí také je, že za jeho patenty a licenční poplatky získává Ústav organické chemie a biochemie AV ČR téměř dvě miliardy ročně.
-
Neštovice