- Reklama -spot_img

Jaké jsou nejúspěšnější české startupy poslední doby?

Exit za 100 milionů dolarů i 2. nejvyšší budova v New Yorku. Podívejte se na TOP 5 startupů podle agentury CzechInvest

Aktuálně

Martin Bořil
Martin Bořil
Zkušenosti z mediálního světa začal sbírat v roce 2009 v redakci MF DNES a iDNES.cz, kde stál u zrodu online regionálního zpravodajství. Editorské a redaktorské zkušenosti zúročil i po svém vstupu do světa PR. Do agentury Lesensky.cz nastoupil v září 2016. V PR týmu zaštiťuje kampaně pro klienty z oblasti energetiky, marketingu a IT. Volný čas Martin rád tráví se svými syny Vítkem a Edou, podívá se ale také na dobrý film, rád vezme do ruky zajímavou knihu nebo si zahraje online karetní hru Hearthstone.

Technologie z Česka se díky startupu Sharry dostaly do 2. nejvyšší budovy v New Yorku, aplikaci FaceUP bývalých brněnských gymnazistů proti šikaně zase používají na osmnácti stovkách škol po celém světě. Jaké jsou nejúspěšnější tuzemské startupy poslední doby z pohledu agentury CzechInvest? Podívejte se na výběr pěti nejzajímavějších.

Na tuzemském trhu operují stovky startupů, které usilují o vývoj unikátního produktu či technologie a úspěšnou zahraniční expanzi. S rozvojem podnikání – díky profesionálnímu mentoringu, ale i prostřednictvím akceleračních programů v zahraničí a účastí na oborových akcích – jim pomáhá agentura CzechInvest. Řadě mladých firem se s jejím přispěním podařilo v minulých letech úspěšně etablovat v mezinárodním prostředí a dostat se mezi špičku ve svém oboru.

Mezi tyto firmy patří technologický startup Integromat, který nabídl nástroj pro automatizaci lidské práce. Propojuje online aplikace a služby, jež spolu nekomunikují, a přenáší data mezi nimi. Integrace se přitom tvoří bez znalosti programování za naprostý zlomek ceny integračních řešení dělaných na míru.

Integromat si díky svému řešení může na své konto připsat jeden z největších exitů v historii českých startupů. „První nabídku firma dostala již při svém pobytu v USA v rámci tříměsíčního akceleračního programu. Nakonec se v loňském roce dohodla s německou firmou Celonis. Akvizice měla hodnotu přes 100 milionů dolarů, tedy 2,3 miliardy korun,“ popisuje ředitelka Divize startupů a inovativních MSP CzechInvestu Markéta Přenosilová.

Další úspěch mezi tuzemskými startupy si v loňském roce připsala firma Sharry, která se specializuje na chytrá řešení do nejmodernějších kancelářských budov v Evropě a USA. Startup se stal technologickým partnerem pro mrakodrap One Vanderbilt, jenž se po svém otevření v září 2020 stal 2. nejvyšší budovou v New Yorku a 5. v celých Spojených státech.

„Naše nabídka čtyř produktů, tedy přístup přes mobilní telefon, chytré parkování, správa návštěv a komunitní aplikace, je docela unikátní, a přitom dává perfektní smysl. Všechny funkce se vzájemně propojují v jeden uživatelský zážitek, například, když přicházíte nebo přijíždíte do budovy. Je pouze na zákazníkovi, jaké produkty si zvolí. Vzájemně je samozřejmě může kombinovat,“ říká Josef Šachta, CEO & co-founder Sharry.

Studenti z Brna vyvinuli aplikaci, která bojuje proti šikaně

Mezi TOP startupy řadí agentura CzechInvest i FaceUp.com, za nímž stojí trojice bývalých gymnazistů z Brna Jan Sláma, David Špunar a Pavel Ihm. Jejich aplikace pomáhá bojovat proti šikaně, vylučování z kolektivu a dalším sociálním problémům na školách. Vedle obětí šikany se zaměřuje také na jedince, kteří o problému vědí, ale z nějakých důvodů se o něm obávají mluvit. Díky této platformě to mohou udělat anonymně a mimo prostředí školních lavic.

„Unikátní na projektu je, že v době, kdy jej mladí podnikatelé rozjížděli, jim nebylo ještě ani osmnáct let a museli se nejprve nechat zplnoletnit. Dnes produkt startupu využívá přes tři tisíce pedagogů z více než 1 800 škol po celém světě, například včetně školy v JAR, kterou navštěvoval Elon Musk. Aplikace FaceUp.com obdržela za tři roky, kdy působí na trhu, přes 5 800 upozornění,“ uvádí Markéta Přenosilová.

Mladá firma dvakrát využila možnosti vyrazit v rámci programu CzechDemo agentury CzechInvest na zahraniční konference do Singapuru a Dubaje. Vedle cenných kontaktů získala i inspiraci k dalšímu směřování aplikace. Zakladatelé startupu se rozhodli zaměřit i na firmy a pomáhat zaměstnancům a zaměstnavatelům udržovat bezpečné a přátelské klima na pracovišti.

Individuální videa i aplikace, která pomůže předejít přehřívání strojů

Úspěšnou zahraniční expanzi v podobě pobočky v Londýně a umístění na 5. místě v žebříčku Rising Stars Deloitte Technology Fast 50 CE má za sebou liberecký startup Hardwario. Ten se specializuje na projekty založené na principu internetu věcí. Díky zařízení, které může být velké třeba i jako krabička od sirek, umí mapovat nedostatky výroby ve Škodovce, přehřívání motorů výrobních linek v kolínské automobilce TPCA nebo klima v britských lesích.

„Tam, kde firmy potřebují cokoliv změřit – výkon, teplotu, přehřívání motoru –, nastupujeme my. Dokážeme podle potřeby sestavit zařízení, které bude v intervalu zvoleném zákazníkem vyhodnocovat data,“ říká zakladatel firmy Alan Fabik. Výhodou jeho zařízení je podle něj také to, že běží roky na baterie a odesílá data za pomoci internetu, a to třeba i z míst, kde to donedávna bylo nemyslitelné. Klima tak sleduje v lesích ve Velké Británii, kvalitu ovzduší zase v liberecké zoo.

Rostoucí hvězdou mezi českými startupy je pak podle Markéty Přenosilové i inovativní video platforma MotionLab. „Ta pomáhá prodejcům ve vysoce konkurenčním online prostředí přesně zacílit na jejich klienty. Během jednoho večera dokáže vygenerovat například milion videí přímo na míru cílovému zákazníkovi. Umí ho oslovit jménem nebo zohlednit jeho nákupní či smluvní historii,“ popisuje ředitelka Divize startupů a inovativních MSP CzechInvestu.

Firma, která se do zahraničí poprvé dostala díky tříměsíčnímu programu v New Yorku, se dnes řadí mezi lídry mladého oboru video personalizace. Zvítězila v řadě soutěží určených startupům a může se pochlubit desítkami úspěšných kampaní v různých oborech i pro nadnárodní giganty, jakými jsou například Microsoft, O2, Boehringer Ingelheim, UNIQA nebo KBC.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieBYZNYS
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace