Domů Domácí Jak zelená je zelená střecha s vegetací a půdou

Jak zelená je zelená střecha s vegetací a půdou

0

Jsem rád, že projekty INDUSTRIAL UPCYCLING a INDUSTRY 5.0 ve spolupráci se serverem inODPADY.cz nabírají takové množství čtenářů a zájemců o další informace. Díky nim chápe čím dál více lidí i podnikatelů, že zelená budoucnost nemusí být jen greenwashing. Nebo tahání peněz z kapes, ale naopak cesta k vlastní profitabilitě.

Vím, že šest let na trhu není žádná dlouhá doba. Korporace typu SUMITOMO je na trhu již téměř 100x déle. Ovšem z těchto šesti let je pro mne každý, tím míním skutečně každý jednotlivý den, dnem změny. Bez nutnosti ji stále zdůvodňovat a odpovídat šestkrát na otázku PROČ, mohl aktivně realizovat.

Jedné ze změn, které byly zmíněny v předchozím článku, si povšimlo více čtenářů. Rozhodli se zeptat na bližší informace, a proto prosím tento článek berte, jako článek na přání.

Zazelenění střechy, kterou mám pod oknem své Pracovny, mne lákalo již od doby mého nastěhování. Přesto, že to vlastně ani není střecha, ale spíše stříška. Nejsem zahradník, natož někdo, kdo by se vyznal v osazování střech zelení. Nápad vznikl již v roce 2014. Až nyní, tedy v roce 2019 se cítím připraven. To však neznamená, že bych s průběžnými kroky nezačal již před lety.

Protože se jedná o střechu rovnou, velikosti ca 4×4 m, pokrytou, jak je zvykem Térovými pásy. Barva je černá nebo černošedá není-li skropena deštěm. Protože vím, že černá nejvíce sálá, bylo mým prvním krokem pokrytí větší části střechy světlými deskami z plastkartonu. Ty původně sloužily jako proklady v průmyslových obalech. Netrvalo dlouho a „ochlazení“ či spíše omezení sálání se projevilo. Dokonce tak, že na mrtvé střeše, na ještě mrtvějším plastu, začal díky zachycené vlhkosti pod deskami vyrůstat mech. K deskám pak přibyly bílé oválné odpadkové koše zachráněné z projektu zaoceánské lodě. Ty jsem naplnil různými druhy materiálu sesbíraného v okolí. Sutí přes hlínu a kameny, abych zjistil kolik jsou schopny v dešti zachytit vody. Dokáží ji dlouho udržet v rozdílech, jak se v jednotlivých částech střechy tyto procesy vyvíjí.

Dva roky jsem pozoroval. Nyní jsem realizoval vše, co jsem zjistil a začal budovat zelenou střechu.

Co k tomu bylo nutné:

  • Změnit černou na bílou, učinil jsem tak za pomoci speciálního utkaného plastu, z jednoho z prvních projektů INDUSTRIAL UPCYCLING
  • Zajistit zachycování vzdušné vlhkosti na delší dobu – utkaná plast je optimální materiál
  • KLT boxy (400x300x220 mm) jsem naplnil hlínou nadloubanou o domu a nechal v ní trávu a rostliny
  • KLT boxy jsem rozmístil po okraji střechy a poté, co jsem našel zrno, o kterém jsem psal, jsem jej osel.
  • Sleduji to, raduji se a občas zaliji, je-li moc sucho

Již první fáze se ukázala jako úspěšná. Proto jsem již přidal další boxy. Mým cílem je pomoci přírodě, vytvořit zelenou střechu, a to bez toho, aby narušovala tu přírodu stávající. Využití průmyslových KLT boxů, jichž stejný typ například již několik let používá na výrobu vermikompostérů společnost FLORIUM z Prachatic se ukazuje jako dobrá volba. Tyto boxy jsou totiž nejen velmi odolné nejen pod střechou, ale i venku, ale je možné (a to bude jeden z dalších kroků, je na sebe bezpečně stohovat a vytvářet konstrukce, které právě u střešní zahrady budou dodávat unikátnost, a to bez nebezpečí pádu.

Box naplněný hlínou váží 15-20 kg a dají-li se na sebe, jsou z nich vlastně velké „cihly“.

Zároveň nebude střecha zatížena příliš. Bude-li to třeba budu moci část rostlin v době, kdy pro ně nebude vhodné počasí, přestěhovat dovnitř nebo přesouvat v rámci střechy. Samozřejmě, že není každé místo stejné.

Na závěr ještě informace o ceně, kterou jsem zatím na cestě za zelenou střechu zaplatil. Je to pět let. To není cena nízká, ale dává smysl. Žádné peníze mne nestála! Pracoval jsem jen s tím, co mám. Nechtěl jsem stavět jen z toho, co nemám.

A to je asi největší rozdíl od standardů na které je většina lidí zvyklá.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version