- Reklama -spot_img

Jak postavit budovu tak, aby ji bylo následně možné recyklovat?

Stavební materiály začínají docházet, nastal čas přehodnotit architekturu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Až dvě třetiny všech odpadů v České republice pochází ze stavebnictví. Přitom některé stavební materiály už začínají docházet. „Je proto nejvyšší čas začít se životním cyklem budov zabývat komplexně. Přemýšlet již při projektu nad následným provozem a jeho náklady, ale také nad budoucí demolicí a možností demoliční odpad znovu využít,“ řekla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.

Jak přemýšlet o celém životním cyklu budovy již ve fázi jejího návrhu? Jak postavit budovu tak, aby ji bylo následně možné recyklovat? Jak přistupovat k udržitelnosti stavebních materiálů a konstrukcí? Odpovědi na tyto dotazy přinese tento týden další přednáška odborníků na cirkulární ekonomiku ve stavebnictví a materiály, kterou pořádá Česká rada pro šetrné budovy spolu s Centrem architektury a městského plánování v rámci úspěšné série Rethink Architecture. Cílem je inspirovat architekty a zároveň představit konkrétní řešení aplikovatelná v ČR tak, aby je mohli studenti i architekti jednoduše převzít do svých návrhů.

The Kendeda Building for Innovative Sustainable Design _Photo Credit_Jonathan Hillyer

Jan Veisser a Jan Hora z ateliéru ORA představí, jak je v dnešní době nezbytné komplexně nahlížet na proces architektonického návrhu, výstavby a konce životního cyklu budovy. Principy šetrné demolice v praxi budou tématem přednášky Karla Fronka z firmy Skanska, recyklované materiály a metodiku hodnocení životního cyklu budovy (Life Cycle Assessment) zase Marie Nehasilová z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT. Součástí přednášky bude také virtuální prohlídka amerického projektu Kendeda Building, který se řadí mezi ekologicky nejvyspělejší budovy světa. Nejen že vyprodukuje více energie, než spotřebuje, ale také například zachytí a upraví dešťovou vodu pro všechny účely, včetně pití.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace