- Reklama -

Ideální řešení a řadu tipů pro efektivní nabíjení elektromobilů

Porovnání dobíjení aut: domácí vs. veřejné

Aktuálně

inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Dobíjecí stanice pro elektromobily: Jak získat dotaci a k tomu nejlépe nabíjet?

Legislativně tlačenému trhu elektromobility se přizpůsobují automobilky a postupně si na něj zvyknou i automobilisté, pro které je klíčová otázka dostupného nabíjení. Právě dobíjecím stanicím přeje dotační program Nová zelená úsporám. Zároveň ne každá na příspěvek dosáhne. Poznejte ideální řešení a řadu tipů pro efektivní nabíjení v našem článku.

Porovnání dobíjení aut: domácí vs. veřejné

Veřejná dobíjecí místa zpravidla využijete především na cestách, během nákupů nebo v nouzových situacích. V Česku veřejné stanice provozují známí dodavatelé elektřiny – ČEZ, E.ON, PRE, dále narazíte i na rychlonabíječky IONITY.

Nejpohodlnější je však domácí nabíjení v době, kdy elektroauto nepotřebujete. S tím, že nejlepším řešením domácího dobíjení je nainstalovaný wallbox, který nabíjí rychleji a nabízí více možností, než například nabíjení ze zásuvky (ať už 230V nebo pětikolíkové).

A jaká cena? Domácí nabíjení platí obecně za levnější variantu, kdy se kromě dražšího nabíjení vyhnete i poplatkům za parkování, přirážce pro neregistrované uživatele apod.

Loxone Wallbox: Ušitý podmínkám dotace

Z mnoha dostupných nabíječek elektromobilů nás nejvíce zaujal Loxone Wallbox. Kromě toho, že pomůže získat dotaci až 15 000 korun, přidává jako bonus řadu inteligentních funkcí nejen co do nabíjení.

Loxone Wallbox vám otevře dveře k více než 10 inteligentním funkcím, propojí se s dalšími zařízeními v domě a nabíjení bude řídit kompletně za vás, aby bylo nejlevnější.

Pořizuje se totiž v kombinaci s Miniserverem, řídicí jednotkou, která dává domácnostem a budovám inteligentní energetický management. A na tento set se vztahuje dotace.

Jak splní podmínky dotace?

Abyste vůbec měli šanci úspěšně žádat o dotaci, potřebujete chytré řízení dobíjecí stanice, které zajistí variabilní výkon. Tzn. pokud má budova zrovna velký odběr (vaříte na elektrické plotně, pracuje tepelné čerpadlo…), nabíječka se musí uskromnit. Nedojde tak k „vyhození pojistek“. Říká se tomu řízení zátěže.

Právě to Loxone Wallbox hravě splňuje.

Jak podat (úspěšnou) žádost?

Dotace činí polovinu nákladů na nutný hardware. Do přímých realizačních výdajů se počítá i instalace a související práce s přívody elektřiny. Maximální výše je ale omezena na 15 000 korun na jeden dům/odběrné místo.

Jak postupovat:

  1. Registrujte se na AIS SFŽP ČR a potvrďte svou identitu pomocí eidentita.cz.
  2. Vyplňte formulář žádosti. Dodejte všechny potřebné dokumenty. Co všechno potřebujete najdete v pokynech programu.
  3. Je-li vaše žádost formálně i věcně pořádku, obdržíte do své e-mailové schránky akceptační dopis, v opačném případě to bude výzva k odstranění nedostatků.
  4. Doložte SFŽP ČR provedené práce.
  5. Pokud je vše v pořádku, po podpisu ministra získáte dotaci.

Inteligentní nabíjení s Loxone: Optimalizace nákladů

Jak správně nabíjet elektromobil? Systém Loxone umožňuje stanici automaticky spouštět nabíjení v nejvýhodnější časy. A to třeba na základě cen na trhu dynamických tarifů elektřiny (SPOT), s nímž se Wallbox chytře propojí.

Situace: Najedete denně vaším elektromobilem 50 km, což odpovídá dennímu průměru v Česku. Auto potřebujete nabít večer či přes noc, kdy jste doma z práce. Potřebujete nabít 10 kWh, abyste další den mohli zase vyjet. – Váš inteligentní wallbox sám vybere z následujících 12 hodin po návratu z práce tu nejlevnější hodinu a v daný čas auto dobije, aniž byste sami museli cokoli hlídat.

Pokud využíváte dynamických tarifů a 23. srpna 2023 byste nabíjení elektromobilu spustili ve 20:00, stálo by vás to 7,02 korun/kWh. Loxone Wallbox by s nabíjením sám počkal až na 24. srpna a ve 3:00 by auto nabil za 2,75 korun/kWh. (Zdroj dat: nanogreen.cz)

Porovnání: Zatímco by vás jedna hodina nabíjení večer stála 70,2 koruny, v noci byste nabili za 27,5 koruny, tedy zhruba o 60 % levněji. Při přepočtu na 250 pracovních dní to vychází na úsporu více než 10 000 korun! Spotové ceny občas klesají i do mínusu, což znamená, že na nabíjení můžete v krajním případě i vydělat.

Bonusové funkce Loxone Wallboxu

Kromě nezbytného získáte navíc:

  • Spolupráce s FVE: Loxone Wallbox umožňuje automaticky regulovat nabíjecí výkon (1,38 až 11 kW) na základě přebytků z fotovoltaiky. Když je auto pryč, systém přesměruje energii do úložiště. Je možné nabíjet jen z přebytků ze slunce, ale pokud je potřeba elektromobil nabít co nejrychleji, režim nabíjení přepnete manuálně.
  • Zátěžový management: Miniserver v případě přetížení odpojuje spotřebiče dle přednastavených priorit a aktuálních potřeb.
  • Vzdálený přístup: Bez nutnosti veřejné IP adresy a bez cloudu. Mobilní aplikace zobrazuje vaši spotřebu, kolik energie z FVE bylo využito i jak dlouho trvá cyklus nabíjení. V případě potřeby manuálně ovládáte režimy nabíjení.
  • Rozšíření o elektroměry: Bez nutnosti dalšího místa a kabeláže. Loxone využívá pro nabíječky unikátní bezdrátovou technologii.
  • Management více nabíječek: Systém Loxone rozdělí dostupný výkon mezi několik Wallboxů. U firmy, v garáži bytového domu nebo na parkovišti u supermarketu…
  • A další…

Bonus v ceně: Inteligentní funkce pro budovu

Miniserver v sobě dnes mají inteligentní budovy všeho druhu, od domácností, přes kanceláře a prodejny až po developerské projekty. Zjišťuje jim vyšší komfort, bezpečnost i úspory.

Společně s nabíječkou tak získáte systém inteligentní automatizace, který dokáže ovládat prakticky každou technologii budovy, od osvětlení a stínění, přes vytápění až po celé systémy MaR. Na vše přitom máte stále jednu a tu samou aplikaci.

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieENERGETIKA
ZdrojLOXONE
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version