Domů Ovzduší Firma vyrábějící palubní desky z plastu porušila zákon o ochraně ovzduší

Firma vyrábějící palubní desky z plastu porušila zákon o ochraně ovzduší

Výrobce automobilových interiérových prvků porušil zákon na ochranu ovzduší a dostal pokutu 120 tisíc korun

0

Inspektoři z oddělení ochrany ovzduší České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústí nad Labem uložili pokutu 120 tisíc korun výrobci automobilových interiérových prvků RAI MOST s. r. o. se sídlem v Havrani na Mostecku. V lednu 2019 bylo zjištěno, že firma rozšířila výrobní technologie a nová zařízení provozovala bez povolení provozu. V roce 2018 navíc nedodržela každoroční interval pro jednorázové měření emisí celkového organického uhlíku. Porušila tak zákon na ochranu ovzduší. Pokuta nabyla právní moci 5. března 2020.

Krajský úřad Ústeckého kraje požádal ČIŽP o vyjádření, které mělo sloužit jako podklad k vydání změny povolení provozu zdrojů znečišťování ovzduší firmy „RAI MOST s.r.o. – Výroba interiérových prvků“. „Inspektoři provedli kontrolu provozovny a zjistili, že společnost vyrábějící palubní desky, boční panely a další interiérové prvky z polyuretanu, polypropylenu či ABS používá ve dvou výrobních halách 23 neschválených technologických zařízení, které jsou zdrojem znečišťování ovzduší. Nová výrobní technologie je podle zákona na ochranu ovzduší klasifikována jako vyjmenovaný stacionární zdroj znečišťování ovzduší,“ řekl Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem. Podle jeho slov se jednalo například o vstřikolisy na plastový granulát polypropylenu či ABS, polyuretanové sprejové linky nebo sprejové linky na polyol a izokynát.

Dalším pochybením bylo, že společnost nezajistila jednorázové měření emisí celkového organického uhlíku na několika výduších. To je právními předpisy v oblasti ochrany ovzduší stanoveno jedenkrát za kalendářní rok, a to nejdříve po uplynutí šesti měsíců od data předchozího měření.

„Povinnost provozovat zařízení v souladu s povolením provozu považujeme za jednu ze základních povinností provozovatele, jde o zájem chráněný zákonem značného významu. Protiprávní jednání tj. provozování zdroje bez povolení, trvalo přes dva roky,“ řekl Grund.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version